Jesteś tutaj: HomePolecaneOpinia biegłych jako dowód w postępowaniu rozwodowym – co warto widzieć?

Opinia biegłych jako dowód w postępowaniu rozwodowym – co warto widzieć?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane niedziela, 21 styczeń 2018 17:28

Postępowanie rozwodowe nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. W każdym przypadku budzi ono niemałe emocje po obydwu stronach procesu. Szczególnie, jeżeli strona powodowa wnosi o orzeczenie rozwodu z ustaleniem winy w rozkładzie pożycia. W takim wypadku nierzadko dowodem, który staje się bardzo przydatny, jest opinia biegłych.

 

 

Proces rozwodowy

Postępowanie rozwodowe odbywa się przed sądem. Stronami sporu są powód i pozwany. Swoje stanowiska przedstawią oni na piśmie oraz ustnie na rozprawie, zatem przydatna staje się kancelaria prawna specjalizująca się w prawie rodzinnym. Najczęściej, jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, żądanie rozwodu jest podstawowym wnioskiem w danym postępowaniu, zaś oprócz niego pozostaje jeszcze do uregulowania kwestia opieki nad dziećmi, alimentów oraz korzystania ze wspólnego mieszkania. Najtrudniejszą sprawą do rozstrzygnięcia jest jednak wina w rozkładzie pożycia. Nie ma ona żadnego znaczenia z prawnego punktu widzenia, aczkolwiek daje moralne poczucie, że jedna ze stron nie przyczyniła się swoim postępowaniem do rozwodu. W prawidłowym wskazaniu kto jest winny rozpadowi małżeństwa niezwykle przydatne jest badanie wykonywane w Opiniodawczym Zespole Specjalistów Sądowych.

 

Dowód z opinii biegłych

Dowód z opinii biegłych może zostać przeprowadzony na wniosek stron lub z urzędu, czyli z inicjatywy sądu. Wówczas to małżonkowie udają się do wskazanej placówki, w której to ma miejsce badanie. Jest ono wykonywane przez biegłego psychologa, który posługuje się odpowiednio przygotowanymi testami. Zdaniem specjalisty z Kancelarii Radcy Prawnego Anny Zagulskiej, Stwierdzenie w przedmiocie winy któregoś z małżonków nie jest łatwym zadaniem dla sędziego, szczególnie w przypadku, gdy strony są ze sobą silnie skonfliktowane. Wówczas to badanie w Opiniodawczym Zespole Specjalistów Sądowych staje się bardzo przydatne. Psycholog, który dysponuje wiedzą i doświadczeniem, a także odpowiednimi testami, potrafi bowiem precyzyjnie określić motywy różnych zachowań osób badanych, jak również wskazać główne cechy ich charakterów. Oczywiście badanie to nie przesądza o winie powoda lub pozwanego, o tym zawsze decyduje sąd, jednakże sporządzona opinia stanowi zawsze mocny dowód. Jak zatem widać, wartość dowodowa opinii biegłych jest w procesie rozwodowa bardzo duża i nierzadko przesądza nawet o końcowym rozstrzygnięciu.

 

Proces rozwodowy nigdy nie jest łatwy. To szczególne doświadczenie w życiu każdego człowieka, który przez niego przechodzi. W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie jest jeszcze trudniej, albowiem w toku postępowania rozpatrywane są kwestie natury prywatnej oraz przykre dla stron ich zachowania. W takiej sytuacji przydatna staje się opinia wydana przez Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych. Niezależnie od konkretnych wniosków stron zawsze pomocna jest pomoc prawnika zajmującego się na co dzień prawem rodzinnym, co znacznie usprawni proces.

Komentarze

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj