Jesteś tutaj: HomePolecane Budowa domu – projekt indywidualny czy kupiony?

Budowa domu – projekt indywidualny czy kupiony?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane wtorek, 30 styczeń 2018 23:28

Posiadanie własnego domu to ogromne szczęście. Nie każdy jednak taki dom ma. Bardzo często, młode małżeństwa dzielą dom z teściami czy rodzicami. Jednak wyprowadzić się na swoje, to nie taka prosta sprawa. Największą przeszkodą są oczywiście względy finansowe. To ona są barierą, która często blokuje marzenia o własnym domu. Jednak jest to kwestia, która najtrudniej przeskoczyć lub ominąć, ponieważ konieczne są długie lata zbierania pieniędzy lub konkretne dochody, aby bank zgodził się na pożyczkę tak dużej kwoty.

Jeśli panujesz się budować, to zastanów się, jak duży dom jest ci potrzebny. Pamiętaj, że nie warto stawiać ogromnego budynku, jeśli nie planujesz dużej rodziny. Jeżeli masz na takowy środki i jesteś pewien, że będziesz w stanie taki budynek utrzymać, to jak najbardziej możesz się takiego wyzwania podjąć. Jeżeli jednak masz ograniczone fundusze, to nie warto naciągać budżet, ponieważ może się okazać, że część domu nie będzie w ogóle użytkowana. Dlatego dobrze jest wiedzieć, czy planuje się na przyszłość gromadkę dzieci, czy tylko jedno lub dwoje, ponieważ nie będzie kłopotu z doborem wielkości domu. Trzeba bowiem liczy się z tym, że większy dom, to nie tylko większe opłaty za materiały, ale także za działkę, ponieważ na większy dom, potrzeba więcej miejsca. Kiedy już masz ustalone, jakiej wielkości chcesz dom, to czas na decyzję o projekcie domu.

 

Indywidualny czy gotowy?

Podczas wyboru projektu dla twojego domu, musisz podjąć bardzo ważną decyzję, czyli czy będziesz go kupować z katalogu, czy też wolisz sam zaplanować, jak dom ma w praktyce wyglądać. Zwykle w przypadku projektów gotowych, uznaje się je za znacznie tańsze. Unikamy wtedy bowiem kłopotów ze złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę domu, ponieważ gotowe projekty są kompletne.  Przeszukując Internet, z pewnością znalazłeś całe mnóstwo gotowych projektów, jest och tak dużo i są tak różne, że bardzo ciężko jest zdecydować, który jest najlepszy. Co więcej, wszyscy reklamują się, że mają najtaniej na rynku, najlepsze projekty i są najbardziej atrakcyjne. Jednak eksperci z studioatrium.pl, radzą aby dwa razy się zastanowić, zanim zdecydujesz się na określony projekt.

 

Czy na pewno tanio?

Na pewno nie uszło twojej uwadze, że już gotowe projekty mają cenę niższą nawet o kilka tysięcy od tych, które są przygotowywane na zamówienie. Może się jednak okazać, że podliczając koszty budowy, cena nie będzie się aż tak różnić. Decydując się na oszczędność, może ona pociągnąć za sobą dodatkowe koszty, których na początku nie przewidziałeś. Weź pod uwagę , to że kupując projekt powiedzmy za 2 tysiące, trzeba będzie ponieść koszty adaptacji u miejscowego architekta, które są nawet czterokrotnie wyższe. Na co się więc decydować? Najlepiej jest znaleźć zaufanych profesjonalistów, którzy zajmują się tworzeniem projektów domów. Dzięki temu, będziesz miał pewność, że dom będzie wyjątkowy, nie powtarzalny oraz dostosowany do twoich wymogów i oczekiwań.

Komentarze

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj