Jesteś tutaj: HomePolecaneNa co należy zwrócić uwagę przy wyborze nagrobka?

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze nagrobka?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane piątek, 20 kwiecień 2018 00:13

Istnieje wiele spraw, o których łatwo jest mówić i myśleć. Niestety wybór nagrobka nie należy do nich. Przede wszystkim dlatego, że wiążą się ze stratą kogoś bliskiego, co zawsze jest równoznaczne z cierpieniem oraz poczuciem straty. Jednak błędne decyzje dotyczące pomnika, mogą nam w przyszłości naprawdę uprzykrzyć życie. Dlatego warto poświęcić chwilę i zastanowić się nad tym, z jakiego materiału powinien być wykonany oraz jak powinien się prezentować. Dzięki temu będziemy zadowoleni przez długie lata.

Odpowiedni rodzaj nagrobka

Trzeba przyznać, że jedna z pierwszych decyzji, powinna dotyczyć tego, jaki właściwie rodzaj ma mieć nagrobek. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, czy zmarły miał żonę lub męża, z którym w przyszłości miałby być pochowany. Choć takie rozważania są niezwykle przygnębiające, to jednak wzięcie ich pod uwagę teraz, sprawi, że później nie będziemy musieli martwić się o kwaterę.

 

Przykładowe rodzaje nagrobków

  • Pomnik przeznaczony dla jednej osoby – warto podkreślić, że w tym przypadku nie można pochować w tym miejscu kolejnej osoby. Jedynie, że minie już wiele lat i przekopiemy ten grób. Należałoby również zwrócić uwagę na fakt, że nagrobek jest osadzony na mogile ziemnej. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów. Przede wszystkim dlatego, że pomnik może być stosunkowo niewielki, co wpływa na jego niższą cenę. Jednak dotyczy to nie tylko nagrobka, ale również kosztów cmentarnych.
  • Pomnik przeznaczony dla dwóch osób – tak samo, jak w poprzednim przypadku, tak również tutaj pomnik jest umieszczony na mogile ziemnej. Ważne jest także to, że taki nagrobek może mieć dwie formy. Po pierwsze pomnik ma rozmiar jak dla jednej osoby, ale ze względu na większą głębokość, mogą być tam pochowane dwie osoby. Choć jest to dość popularna forma, to jednak nie znalazła takiego uznania, jak podwójny nagrobek, który jest szerszy. Trzeba przyznać, że drugi wybór wiąże się z większymi kosztami. Jednak znalezienie właściwej firmy gwarantuje konkurencyjne ceny, a także wysoką jakość. Dlatego przede wszystkim należałoby zwrócić uwagę na: http://www.pomniki.eu/.
  • Grobowce rodzinne – trzeba przyznać, że coraz rzadziej stosuje się ten rodzaj nagrobków. Przede wszystkim dlatego, że ze względu na wielkość oraz zdobienia, znacznie wzrasta cena w porównaniu do np. pomnika dla jednej osoby. Warto jednak podkreślić, że grobowce pozwalają na pochowanie wielu członków rodziny. Dzięki temu wszyscy zmarli znajdują się w tym samym miejscu. Należałoby także pamiętać, że grobowce często są naprawdę bardzo ciekawymi architektonicznymi dodatkami. Wszystko dzięki misternym zdobieniom lub dodatkom, które były ważne dla danej rodziny.

Właściwy materiał

Odpowiedni wybór materiału jest niezwykle ważny. Przede wszystkim to właśnie on decyduje o tym, czy nagrobek ulegnie zniszczeniu. Dlatego warto pamiętać m.in. o tym, że ze względu na nasz klimat marmur ulega erozji. Jednym z lepszych wyborów będzie granit. Jednak warto zwrócić uwagę na jego pochodzenie oraz jakość.

Komentarze

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj