Jesteś tutaj: HomePolecaneJak przygotować się do remontu?

Jak przygotować się do remontu?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane wtorek, 15 maj 2018 23:59

Remont to dla wielu osób czas testujący ich cierpliwość. Hałas, długotrwały bałagan, brak własnego miejsca, nieprzewidziane koszty- to wszystko z pewnością może okazać się przytłaczające. Nierzadko zdarza się też, że z przewidzianego tygodnia remontu nagle tworzą się dwa albo i więcej. Dzisiaj podpowiadamy zatem jak przygotować się do remontu, aby nie dać się zwariować i żeby wszystko poszło zgodnie z planem. Wystarczy jedynie kierować się kilkoma, prostymi zasadami!

Podstawa to szczegółowy plan

Planując remont musimy się dokładnie zastanowić czy na pewno mamy na to czas i fundusze. Zdarza się, że nawet odnowienie jednego pomieszczenia nieco się wydłuża. Nie należy więc zostawiać tego na ostatnią chwilę. Spontaniczne podejmowanie decyzji zakupowych w markecie budowlanym także nie będzie dobrym pomysłem. Może się bowiem nagle okazać, że nasz budżet już dawny został przekroczony. Do remontu przyda się również szczegółowy plan mieszkania, chyba że skupiamy się jedynie na odmalowaniu ścian. W innym przypadku, dobrze jednak wiedzieć, z czym się mierzymy, które konstrukcje są nośne, itd. Kolejny krok to wykaz materiałów i kosztorys remontu. Koniecznie trzeba się z nim wcześniej zapoznać i dokładnie przeanalizować. Jeśli coś wydaje nam się zbędne, zawsze można spróbować poszukać tańszych alternatyw. 

 

Na co warto się przygotować?

Nawet najbardziej skrupulatnie obliczony kosztorys nie zawsze będzie oddawał realny stan rzeczy. Podczas remontu często pojawiają się różne niespodzianki: dziura w ścianie, którą trzeba zaszpachlować, ubrudzenia ścian wymagające zamalowania, zniszczenie materiałów bądź ich niewystarczająca ilość. Można by tak długo wymieniać lecz przekaz jest ten sam: do naszego kosztorysu przydałoby się doliczyć dodatkowe 15%-20%. Wtedy z pewnością nic nas nie zaskoczy. Do planowanego czasu remontu też doliczmy przynajmniej 1-2 dni. 

 

Jak zmniejszyć koszty?

Nawet jeśli nie jesteśmy specjalistami, to niektóre czynności warto wykonać samemu, jak chociażby zakupy w markecie budowlanym. Przekazywanie pieniędzy ekipie budowlanej nie zawsze wyjdzie nam na dobre, chyba że mamy do niej pełne zaufanie. Zdarza się, że fachowcy kupują tylko materiały konkretnych marek lub zawyżają koszt niektórych materiałów. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, to takie zakupy najlepiej zrealizować drogą internetową, np. w markecie budowlany.eu . Ceny w sklepach internetowych bywają niższe niż w oddziałach stacjonarnych. O wiele częściej zdarzają się z nich ciekawe promocje. W czasie remontu sprawdza się powodzenie, że skąpy płaci dwa razy. Oznacza to, że na wielu materiałach nie należy oszczędzać, bo może się okazać, że będziemy zmuszeni kupić nowe. Będzie tak, chociażby w przypadku farby do malowania ścian. Te najtańsze nie zapewnią dobrego pokrycia, przez co trzeba zużyć ich znacznie więcej, co generuje kolejne koszty.  

 

Kierowanie się powyższymi radami sprawi, że remont przebiegnie w atmosferze bezstresowej, a budżet nie zostanie przekroczony. Część wydatków możemy przy tym rozłożyć. Nie zawsze istnieje potrzeba urządzania i dekorowania wnętrza od razu.

Komentarze

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj