Jesteś tutaj: HomePolecaneHala i magazyn bez obaw - jak ograniczyć wypadki?

Hala i magazyn bez obaw - jak ograniczyć wypadki?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane środa, 19 luty 2020 20:22

Wypadki, do których dochodzi w halach produkcyjnych czy przemysłowych - ale też w magazynach lub na parkingach firm przemysłowych - to zwykle efekt błędów ludzkich. Ograniczenie ryzyka jest możliwe przy zachowaniu odpowiedniej organizacji pracy i ruchu, a także wyposażając teren w rozwiązania podwyższające standard bezpieczeństwa.

 Infrastruktura magazynu czy hali przemysłowej ma szczególne znaczenie dla zachowania procedur. Najczęstsze przyczyny wypadków w magazynach, halach przemysłowych czy terenach przynależących do firm nie wynikają z zaniedbań. To głównie efekt pomyłek wywoływanych często nieprawidłowym oznaczeniem czy odbiegającym od przyjętych standardów zabezpieczeniem przestrzeni.

 

Nie zmienia tego nacisk, jaki kładzie się na szkolenia, świadomość pracowników czy stosowanie nowoczesnych technologii. Problem tkwi często w szczegółach, które - w czasie pościgu za nowymi technologiami - umykają w świadomości osób zarządzających obiektami.

 

Przyczyny wypadków w pracy wg GUS

Podstawowy problem to nieprawidłowa organizacja pracy - niewłaściwe warunki zapewniane przez pracodawcę czy też pobieżna kontrola od strony BHP. Należy pamiętać, że z punktu widzenia prawa to pracodawca odpowiedzialny jest za zapewnienie właściwego zaplecza i zabezpieczeń. Ma więc obowiązek swoistego przeciwdziałania potencjalnym błędom - nawet jeśli wynikają one wyłącznie z czynnika ludzkiego.

 

Szczególnie hale magazynowe to miejsce, gdzie często dochodzi do wypadków wywołanych nieprawidłowym użytkowaniem wózków widłowych. Zbyt szybka jazda, brak zachowania ostrożności - np. podczas omijania przeszkody - czy lekceważące załadowanie towaru na widły prowadzi do potencjalnych problemów. Dotyczy to również relatywnie banalnych - jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka - przyczyn. Sama blokada kół wózka, czynność naturalna i standardowa, bywa lekceważona - efektem są wypadki magazynowe.

 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 r. najczęstszymi przyczynami wypadków w pracy - wykonywanej nie tylko w magazynach czy halach - były:

 

zderzenia z obiektami nieruchomymi

 

zderzenia z obiektami w ruchu

 

kontakt bezpośredni z ostrymi przedmiotami - np. maszynami czy narzędziami ręcznymi.

 

Zauważyć można więc wyraźną tendencję: wypadki w przemyśle - hali produkcyjnej czy na firmowym parkingu dla maszyn - to efekt wynikający głównie z przemieszczania się pracownika. Uderzenie w regał, ładunki spadające z wysoko ulokowanych półek czy kontakt z jadącym wózkiem widłowym to główne ryzyko problemów.

 

Oznaczenie stref roboczych w magazynie

W tym kontekście szczególnie istotne staje się prawidłowe zabezpieczenie przestrzeni - zarówno w hali produkcyjnej jak i magazynie. Brak elementów zabezpieczających, niesprawne urządzenia czy mankamenty przy oznaczaniu stref roboczych to naturalne problemy, jakie wykluczyć trzeba podczas organizacji przestrzeni.

 

Duże znaczenie odgrywają tu np. taśmy i znaczniki podłogowe. Wersje jedno- i wielokolorowe wpływają na wizualne zabezpieczenie terenu, a w szczególnych przypadkach możliwe jest zastosowanie materiałów np. antypoślizgowych. Wśród przyczyn wypadków są np. przekroczenia określonych stref pracy - w te założenia znaczniki podłogowe wpisują się idealnie. Niemniej ważne jest prawidłowa ocena odległości i komfort widoczności. Szczególnie dla operatorów wózków widłowych korzystne są zastosowane w pomieszczeniu lustra półkuliste takie jak https://dla-przemyslu.pl/lustra-polkuliste/212-lustra-przemyslowe-polkuliste.html do magazynu.

 

Bardzo dobrze na zabezpieczenie poszczególnych sektorów wpływają też separatory drogowe. Tego typu ograniczniki skrajni czy oznaczniki mogą być stosowane nie tylko do oddzielania pasów ruchu. Powinny stanowić też dodatkowe zabezpieczenie i sygnał w przypadku, gdy dochodzi do ruchu np. wózków widłowych w newralgicznych miejscach, gdzie przekroczenie określonej linii może skutkować kolizją z regałem.

 

Patrząc na zabezpieczenie hali i magazynów pod kątem samego podłoża warto również rozważyć zabezpieczenie wszystkich nierówności oraz przewodów. Umożliwiają to progi i najazdy kablowe, które oprócz samego ukształtowania zwracają uwagę kolorystyką, co także przekłada się na skuteczność działania.

 

Biorąc pod uwagę, jak dochodzi najczęściej do wypadków w przestrzeni magazynowej i produkcyjnej, kluczowe jest przeciwdziałanie - aktywne poszukiwanie rozwiązań, które wpływają na świadomość pracowników. Wszelkie znaczniki, ograniczniki czy poprawa widoczności - poprzez lustra - wraz z przeszkoleniem zespołu sprawiają, że poruszanie w hali będzie bezpieczniejsze. A to właśnie transport i mobilność są najczęstszą drogą do potencjalnych wypadków.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj