Jesteś tutaj: HomePolecanePython - język programowania, który podbija 2020 rok

Python - język programowania, który podbija 2020 rok

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane poniedziałek, 26 październik 2020 14:18

Język programowania Python od kilku lat wzbija się w rankingu najpopularniejszych języków programowania. Aktualnie oscyluje na drugim miejscu, jednakże z języków backendowych wybija się znacząco przejrzystością i spoistością. Jednocześnie jest jednym z najczęściej wybieranych języków, dla osób rozpoczynających swoją przygodę z programowaniem. Wysokie zarobki i coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów posługujących się Pythonem kuszą także doświadczonych programistów do rozpoczęcia nauki języka.

Dlaczego Python?

Z bazy Splashdata wynika, że w ubiegłym roku Python powiększył zasięg wśród 2 milionów deweloperów, co jest największym skokiem wśród języków programowania. Rok 2020 to dla tego języka również niesamowity skok o ponad 1 milion nowych użytkowników. Niewątpliwą zależnością wzrostu popularności języka, jest rosnący popyt na coraz to nowsze aplikacje mobilne. Kolejnym czynnikiem jest rosnący rynek usług z użyciem sztucznej inteligencji, w tym uczenie maszyn. Wśród programistów zajmujących się sztuczną inteligencją, jak i specjalistów od data science Python jest najbardziej rozpowszechnionym i najczęściej używanym językiem. 

Dla początkujących programistów perspektywy są obiecujące, nie tylko ze względu wzrostu zapotrzebowania na specjalistów języka. Zarobki osób sprawnie posługujących się Pythonem sięgają nawet 20-30 tysięcy złotych. Należy pamiętać, że programowanie rozwija również inne umiejętności, takie jak:

• • kreatywność

• , dzięki rozwiązywaniu abstrakcyjnych problemów

• • logiczne myślenie

• , z uwagi na wyciąganie wniosków przyczynowo-skutkowych

• • cierpliwość i spostrzegawczość

• , przy wyłapywaniu błędów kodu

• • determinacji

• w osiągnięciu wymarzonego zawodu

Język Python cechuje się wyjątkowo logiczną składnią, która jest bardzo intuicyjna. Struktura kodu języka, nie posiada znaków dodatkowych, co dla osobą początkującym daje możliwość szybkiego zrozumienia kodu, bez niepotrzebnej nadinterpretacji. Posiadając umiejętności zdobyte poprzez operowanie tym językiem, dużo łatwiej nauczyć bądź przebranżowić się na specjalistę innego języka programowania.

 

Gdzie zacząć naukę programowania?

W ostatnich latach świat deweloperów i osób na co dzień kodujących przeżywa niesamowity rozkwit. Zaowocowało to szerokim polem manewru, co do wyboru ścieżki nauki przyszłego programisty. Jeszcze kilkanaście lat temu, oczywistym wyborem były studia na kierunku informatyka, technologie informatyczne, data science i pokrewne. Aktualnie, studia nie są wymaganiem koniecznym w CV przyszłego programisty, gdyż naukę można rozpocząć samodzielnie w domu, za pomocą książek i metody prób i błędów. 

 

Możliwości nauki online są powszechnie wykorzystywane w dziedzinach IT. Istnieje wiele darmowych poradników, filmów czy stron internetowych zawierających najważniejsze treści odnośnie konkretnego języka. Jednak nauka programowania na własną rękę, wymaga ogromu samozaparcia i niesamowitej zdolności researchu i wyplenienia niepotrzebnych informacji. Bardzo wiele darmowych kursów jest jednocześnie przestarzała, co w wypadku tak dynamicznie rozwijającego się rynku IT, może okazać się wiedzą nieaktualną. 

 

Jednym z najlepszych rozwiązań są popularne bootcampy, które prowadzą kursy Python zarówno dla osób rozpoczynających przygodę z programowaniem, jak i zaawansowanych developerów, chcących poszerzać wachlarz swoich umiejętności. Niewątpliwą zaletą internetowych kursów programowania, jest możliwość zweryfikowania swojej wiedzy i popełnianych w kodzie błędów, przez doświadczonych specjalistów z branży. Jednocześnie osoba wybierająca ten rodzaj nauki, już od samego początku wchodzi niejako w świat programistów, zawierając liczne kontakty z jego przedstawicielami.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.