Jesteś tutaj: HomePolecaneKredyt hipoteczny na dom

Kredyt hipoteczny na dom

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane poniedziałek, 16 listopad 2020 11:49

Czy wiesz, że kredyt hipoteczny posiada już prawie 3 miliony Polaków? To jedno z najbardziej popularnych zobowiązań bankowych, jednocześnie produkt obarczony wysokim ryzykiem. Kredyt hipoteczny charakteryzuje się wysoką wartością - średnio to 350 tysięcy złotych oraz długim okresem współpracy z instytucją bankową, maksymalnie do nawet 30 lat.

 

Właśnie dlatego tego rodzaju wsparcie finansowe mogą uzyskać jedynie nieliczni kredytobiorcy, którzy wykazują właściwą zdolność kredytową. Na co zaciąga się kredyt hipoteczny - https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne ? Jakie warunki należy spełnić, by móc podjąć współpracę z bankiem? Kompendium wiedzy w tym zakresie przedstawiamy poniżej.

 

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które zaciąga się w celu nabycia nieruchomości. Możliwy jest kredyt hipoteczny na dom wolnostojący, szeregowiec albo mieszkanie w bloku. Zobowiązanie kredytowe tego rodzaju brać też można na działkę budowlaną, na której dopiero powstanie nieruchomość.

 

Co ciekawe, coraz częściej zaciągany jest kredyt hipoteczny na działkę i dom. Polacy uciekają z miast w poszukiwaniu ciszy, spokoju i błogiego relaksu. Najchętniej zamieszkują przedmieścia, które cieszą się doskonałą infrastrukturą, bliskością centrum metropolii, ale jednak stanowią azyl w pobliżu terenów zielonych. Należy także wspomnieć, że przecież większość mieszkańców naszego kraju nadal zasiedla obszary wiejskie. O ile te jeszcze do niedawna nie cieszyły się popularnością i Polacy raczej zjeżdżali do miast, tak dzisiaj są wielce pożądane.

 

Kredyt hipoteczny na dom jest dostępny wedle określonych warunków. Chociaż każda instytucja bankowa realizuje własną politykę kredytową, to jednak tego typu produkty muszą być zgodne z przepisami polskiego prawa oraz normami unijnymi. Dla bezpieczeństwa banków w zakresie niwelowania ryzyka ewentualnej niewypłacalności kredytobiorców, ale i ochrony klientów banków przez nieuczciwymi praktykami tychże instytucji ustanowiono Rekomendację S, która stanowi o dodatkowych zabezpieczeniach takiego kredytu.

 

Nie da się ukryć, że kredyt hipoteczny jest wyjątkowym produktem banku i nierzadko jedynym możliwym wsparciem, by móc nabyć nieruchomość. To także zobowiązanie, które wymaga najwięcej dodatkowych zabezpieczeń.

 

Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Bez względu na rodzaj nieruchomości, jaką chce się nabyć poprzez współpracę z bankiem, potencjalny kredytobiorca musi spełnić szereg warunków. Bez względu na to, czy jego celem jest kredyt hipoteczny na dom drewniany, kredyt hipoteczny na dom w stanie surowym zamkniętym czy kredyt na mieszkanie w bloku bądź samą działkę budowlaną, musi wykazywać odpowiednią zdolność kredytową.

 

Na taką składają się jego zarobki, które analizowane są w zestawieniu ze stałymi, comiesięcznymi kosztami. Co więcej, banki generują raport BIK i KRD, sprawdzają ewentualne zadłużenie i historię kredytową. Pod uwagę bierze się też oczywiście rodzaj i wartość nieruchomości, jaką chce nabyć dzięki kredytowi hipotecznemu klient banku.

 

Dodatkowym zabezpieczeniem, które chroni przed niewypłacalnością kredytobiorcy, jest zawsze wpis do księgi wieczystej oraz wkład własny, jaki musi wnieść klient. Dzisiaj wkład własny wynosi 20% wartości całego zobowiązania.

Aby kredyt hipoteczny mógł zostać udzielony, bank zażąda również kosztorysu, projektu domu, wyceny rzeczoznawcy, dopiero na tej podstawie wyda decyzję o udzieleniu finansowego wsparcia. Jeśli dom ma być dopiero budowany, niezbędne są plany budowy, a środki najczęściej wypłacane w transzach, każda kolejna po realizacji wytyczonego etapu prac.

 

Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny na dom?

Ponieważ praktycznie każdy bank komercyjny działający na terenie naszego kraju posiada w swojej ofercie kredyt hipoteczny, warto najpierw poznać różne propozycje, by móc wybrać produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy, że pomimo iż kredyt hipoteczny udzielany jest na tych samych zasadach, to jednak warunki współpracy z daną instytucją bankową mogą się od siebie różnić. Zawsze warto też wnioskować jednocześnie do kilku banków, by zwiększyć swoje szanse na otrzymanie środków na zakup wskazanej nieruchomości.

 

Priorytetem jest opłacalność zobowiązania, dlatego zawsze należy zweryfikować całkowite koszty, jakie generuje oferowany kredyt hipoteczny na dom. Kalkulator kredytowy jest do tego świetnym narzędziem. Kalkulator dostępny jest w sieci, wyliczy nie tylko szanse na otrzymanie kredytu w ogóle, ale oszacuje też opłaty, jakie będzie musiał ponieść kredytobiorca w całym okresie współpracy z bankiem.

 

Zawsze warto również skorzystać z rankingu kredytów na Totalmoney.pl. Te z kolei zestawiają kluczowe dla atrakcyjności danego zobowiązania czynniki. Aby móc ocenić korzyści należy wybierać rankingi aktualne i niezależne, najlepiej publikowane przez wiarygodne portale o tematyce finansowej. Trzeba mieć na uwadze, że rynek kredytowy zmienia się dynamicznie, a każda oferta jest dopasowana do indywidualnych potrzeb i możliwości spłaty. Z każdym bankiem można także negocjować.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.