Jesteś tutaj: HomePolecaneOd czego zacząć przygodę z akwarystyką?

Od czego zacząć przygodę z akwarystyką?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane wtorek, 24 listopad 2020 10:49

Wielu fascynuje podwodny świat, który w normalnych okolicznościach jest dla nas ukryty. Zwierzęta wodne zdecydowanie różnią się od stworzeń lądowych, a obserwacja ich w naturalnych warunkach jest niezwykłym doświadczeniem. Nic dziwnego, że tylu śmiałków do wody ciągnie, ci jednak, którzy wolą odkrywać ten podwodny świat z perspektywy własnej kanapy, mogą sobie na to pozwolić, dzięki własnemu akwarium.

Akwarystyka zyskuje sobie coraz to szersze grono fanów. W związku z tym łatwo jest znaleźć informacje na temat zakładania zbiornika i zwierząt oraz roślin akwariowych. Proces zakładania akwarium jest złożony i trwa do dwóch tygodni, później jednak przygoda się nie kończy – czeka nas regularne czyszczenie akwarium, wymiana wody, czyszczenie i konserwacja urządzeń akwarystycznych oraz stała kontrola jakości wody i jej parametrów. Dopiero te wszystkie praktyki zaowocują w pięknym i zdrowym akwarium. Od czego zacząć zakładanie akwarium?

 

Doinformuj się

Jak przy każdym dobrym przedsięwzięciu, warto na początek stworzyć solidny plan. Kupowanie na oślep zbiornika i zwierząt jest bardzo złym pomysłem. Każdy element akwarium musi ze sobą współgrać, by stworzyć jak najlepsze warunki dla zwierząt, które planujemy w nim umieścić. Dlatego od poszerzenia naszej wiedzy na temat samych zwierząt i roślin musimy rozpocząć. Decydując się na konkretne gatunki i liczbę osobników zdeterminujemy również, jaką pojemność akwarium musimy zakupić oraz jakie akcesoria będą nam potrzebne. Potrzebnych informacji udzieli nam pracownik sklepu akwarystycznego, literatura oraz doświadczeni akwaryści na forach internetowych.

 

Zakup zbiornika

Kupno akwarium to naturalnie pierwszy zakup, jaki powinniśmy uczynić. W sklepach możemy znaleźć akwaria dostępne w zestawach, co znacznie ułatwia kolekcjonowanie całego sprzętu. Innym rozwiązaniem jest kupno zbiornika oddzielnie i dokupienie do niego kompatybilnych akcesoriów, na które będą składały się: filtr, grzałka i termometr, oświetlenie, szafka akwarystyczna i testy do wody.

 

DIVERSA Akwarium 80x30x40cm [96l]. Źródło: akwarystyczny24.pl

 

Na pierwsze akwarium warto wybrać zbiornik, który nie będzie zbyt dużym obciążeniem, ale jednocześnie zapewni nad dużo frajdy. Polecane pojemności mieszczą się w zakresie do 120 litrów, choć tak naprawdę, jeśli możemy, powinniśmy pozwolić sobie na kupno akwarium minimum 100 litrowego. Oczywiście dopuszczanymi są tutaj akwaria prostokątne lub trójkątne. Raczej odradza się kupowania akwariów wyższych, niż wynosi ich szerokość, gdyż są one bardziej wymagające w czyszczeniu.

 

 

Po zakupie akwarium wraz z potrzebnymi akcesoriami możemy przystąpić do zakładania zbiornika.

 

26 stycznia 1920 - powrót Koronowa do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.