Jesteś tutaj: HomePolecaneJak wybrać ręcznik dla noworodka?

Jak wybrać ręcznik dla noworodka?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane czwartek, 28 styczeń 2021 18:52

Ręczniki kąpielowe dla noworodków to jeden z ważniejszych elementów wyprawki. Dotykają bezpośrednio delikatnej skóry dziecka, więc muszą być wyjątkowo dobrej jakości. Podpowiemy ci, z czego powinien być uszyty ręcznik dla noworodka i jaki rozmiar wybrać na początek.

Jaki rozmiar ręcznika dla noworodka

Noworodek ma około 60 cm wzrostu. Wydaje się więc, że ręcznik w rozmiarze 80 x 80 cm będzie dla niego odpowiedni. Faktycznie, sprawdzi się, ale tylko przez bardzo krótki czas, dziecko bowiem bardzo szybko rośnie po urodzeniu. Ręcznik w najmniejszym rozmiarze posłuży mu około miesiąca, później stanie się za mały. Natomiast ręcznik w rozmiarze 100 x 100 cm, chociaż początkowo może wydawać się za duży, posłuży dziecku około roku.

Dlaczego ręczniki dla małych dzieci są kwadratowe? To kwestia wygody. Malucha nie wyciera się ręcznikiem tak, jak starszego dziecka lub dorosłej osoby. Nawet lekkie pocieranie może być dla dziecka bolesne. Trzeba je owinąć ręcznikiem i delikatnie otulając, usuwać wodę z jego skóry. Dlatego też ręcznik kwadratowy jest po prostu wygodniejszy. Łatwiej zawinąć dziecko w symetryczną tkaninę.

 

Z czego powinien być uszyty ręcznik dla noworodka

Noworodek ma bardzo delikatną skórę. Jej warstwa ochronna tworzy się jeszcze długo po narodzeniu dziecka. Stąd wykluczone jest wszelkie pocieranie i używanie sztywnych, drażniących tkanin. Nie powinno się dawać dziecku, nawet w sytuacji awaryjnej, swojego własnego ręcznika. Lepiej mieć w zapasie w szafie kilka dziecięcych.

 

Miękki, ciepły, dobrze wchłaniający wodę – taki powinien być ręcznik dla noworodka. Ze względów zdrowotnych powinien być uszyty z naturalnej tkaniny bez domieszki sztucznych włókien. One, chociaż niewidoczne, mogą podrażniać delikatną skórę dziecka.

 

Za najlepszy dla dziecka uznaje się ręcznik frotte z bawełny. Ważne, by miał odpowiednią grubość i gramaturę.

 

Wizualnie trzeba po prostu wybrać gruby i puszysty ręcznik, taki, jakiego sami chcielibyśmy używać. Obowiązkowo trzeba spojrzeć na metkę, by sprawdzić nie tylko skład, ale też instrukcję prania. W przypadku ręczników dla dzieci nierzadko niezbędne jest pranie w wysokiej temperaturze.

 

Ręczniki dla noworodka – z kapturkiem czy bez

Ręczniki dziecięce kąpielowe dla noworodków sprzedawane są w wersji z kapturkiem lub bez niego. Teoretycznie wybór rodzaju ręcznika zależy od gustu i preferencji rodziców. Przy pierwszym dziecku często wydaje się, że kapturek jest niepotrzebnym dodatkiem podnoszącym cenę i można z powodzeniem obejść się bez niego. Jednak już po kilku tygodniach, a czasem nawet dniach, rodzice zmieniają zdanie. Kapturek okazuje się niezbędny. To dzięki niemu łatwiej zawinąć dziecko w ręcznik, łatwiej też je przenieść zawinięte. No i jest jeszcze kwestia termiczna. Noworodek reguluje ciepłotę ciała przez główkę. Jeśli jej odpowiednio nie zabezpieczymy, dziecko wyziębi się po kąpieli. Zdecydowanie łatwiej jest otulić małą główkę kapturkiem niż rogiem ręcznika.

 

Ręcznik dla noworodka – jaki kolor wybrać

Chociaż ręcznik jest praktycznym elementem wyprawki, nie można nie zwracać uwagi na jego wygląd.

 

Kolor ręcznika dobiera się dwojako. Można kierować się płcią dziecka, kupując biały lub różowy ręcznik dla dziewczynki i niebieski bądź seledynowy dla chłopca. W grę wchodzi jeszcze dziewczęce écru i chłopięcy brąz.

Drugim sposobem jest dobór koloru ręcznika do wyprawki, koloru pościeli lub koloru dorosłych ręczników, jeśli ten dziecięcy także będzie przechowywany w łazience.

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021