Jesteś tutaj: HomePolecaneJak wybrać lodówkę na wino?

Jak wybrać lodówkę na wino?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane piątek, 29 styczeń 2021 16:52

Wina wymagają odpowiednich warunków do ich przechowywania. Takie warunki możemy stworzyć, wykorzystując do tego specjalne lodówki na wino. Jaka chłodziarka będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Jak działa lodówka na wino ze strefami temperatur? I jakie znaczenie ma rodzaj drzwiczek w chłodziarce? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Lodówki na wino - wolnostojące czy do zabudowy?

Pierwszym kryterium podczas wyboru odpowiedniej chłodziarki do wina jest określenie jej rodzaju. Możne to być model wolnostojący lub do zabudowy. Pierwszy z nich jest nieco tańszy i wybierany jest zazwyczaj, gdy mają się znajdować w oddzielnym magazynie kuchennym. Lodówki na wino do zabudowy to idealne modele na wpasowanie ich w szafki, dzięki czemu będą tworzyć jednolitą aranżację. Mogą one dodatkowo być wyposażone we front z płyty lub mieć fabryczne drzwiczki.

 

Jaką pojemność lodówki na wino wybrać?

Pojemność lodówki na wino może zostać dostosowana do obecnych oraz przyszłych potrzeb użytkownika. Można wybierać małe chłodziarki, które mają pojemność 16 litrów, lub zdecydowanie większe o pojemności powyżej 150 litrów. Oczywiście należy mieć na uwadze fakt, że liczba litrów nie zawsze odpowiada ilości włożonych do lodówki butelek z winem. Dla ułatwienia można jednak przyjąć, że w komorze 300 litrowej mieści się przeważnie mieści się około sto butelek 0,75l. Mniejsze modele podblatowe lub wolnostojące pomieszczą najczęściej do kilkunastu butelek z trunkiem, lub kilkudziesięciu.

 

Jak działają strefy temperatury w chłodziarkach do wina?

Jeśli wino stoi w barku lub lodówce przez kilka miesięcy, to nic się z nim nie dzieje, ale niektóre egzemplarze są przechowywane nawet kilkanaście lat. W tym czasie zachodzi w winie szereg zmian, a różnica nawet jednego stopnia Celsjusza może mieć ogromny wpływ na jego smak. Białe wino lubi temperaturę od dziesięciu do dwunastu stopni, natomiast czerwone od czternastu do siedemnastu. Co w przypadku, gdy mamy oba te rodzaje? W tym celu producenci zaczęli stosować lodówki na wino ze strefami temperatury. System ten nie jest skomplikowany. Na niższych półkach panuje najniższa temperatura, a im wyżej położona półka, tym wyższa temperatura. W niektórych modelach chłodziarek można nawet ustawiać oddzielną wartość stopni Celsjusza. Takie urządzenia należą jednak już do profesjonalnych lodówek, które wykorzystywane są w winiarniach i wysokiej klasy restauracjach.

 

Jakie znaczenie mają drzwiczki w lodówkach do wina?

Wino lubi ciemność, dlatego też bardzo istotną rolę w jego przechowywaniu odgrywa światło. Jeśli butelki z trunkiem mają być przechowywane przez długie lata, to niewątpliwie należy zadbać o lodówkę, która zapewni całkowity brak jakiegokolwiek światła. Przeglądając oferty producentów, można jednak zobaczyć, że chłodziarki mają drzwiczki przeszklone. Nie powinno to jednak nikogo zmylić, ponieważ są one wyposażone w specjalny filtr UV.

 

Rodzaje półek w lodówkach do wina

Czy półki mają znaczenie w lodówce do wina? Oczywiście! Wino nie lubi drgań, a silnik każdej chłodziarki je wytwarza. Półki w nowoczesnych urządzeniach powinny więc tłumić drgania, w szczególności w dłuższej perspektywie czasu. Inną istotną kwestią jest komfort przestawiania poszczególnych półek. Nigdy nie wiadomo, jaką wielkość oraz kształt będą miały butelki, które w przyszłości będą miały być przechowywane w lodówce. Ciekawostką są półki, które zatrzymują rozlane wino i uniemożliwiają jego ściekaniu niżej.

 

Jaki filtr powietrza będzie odpowiedni?

Wino, które jest przechowywane przez wiele lat, charakteryzuje się wrażliwością na jakość powietrza. Ma ona ogromny wpływ przede wszystkim na szczelność korka. To z kolei powoduje, że aromat zaczyna się ulatniać i jest bezpowrotnie tracony. Jeszcze gorsza sytuacja jest, gdy zapachy z otoczenia przenikają do wina. Wtedy podczas jego spożywania mogą się one uwydatnić, co z pewnością wpłynie na jego jakość. Dlatego też lodówki na wino powinny być wyposażone w specjalistyczne filtry o wysokiej efektywności działania. W tańszych modelach można zobaczyć standardowe filtry, które stworzone są ze specjalnej włókniny, zatrzymującej większość zanieczyszczeń. Nie blokuje ona jednak zapachów, dlatego też lepiej zastanowić się nad wyborem lodówki na wino wyposażonej w filtr węglowy. Ten z kolei świetnie izoluje zapachy i dba o optymalną atmosferę wewnątrz komory chłodziarki.

 

Jakie oświetlenie będzie najlepsze?

Światło ma duży wpływ na smak wina. Wiadomo już, że powinno się je przechowywać w ciemności, jednak sama lodówka powinna gwarantować dobrą widoczność.  W tym celu niezbędne jest wykorzystanie oświetlenia. Ważne jest, aby nie było ono zbyt jaskrawe. Wystarczy, żeby umożliwiało ono odnalezienie szukanej butelki z winem. Idealnie sprawdzą się w tym przypadku świetlówki LED. Są one nie tylko żywotne, ale i także energooszczędne.

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021