Jesteś tutaj: HomePolecaneCzym utwardzić wjazd na posesję?

Czym utwardzić wjazd na posesję?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane środa, 10 luty 2021 17:00

Obejście i wjazd na posesję są wizytówką domu. Wielu osobom grząskie podwórko oraz niestabilny wjazd na posesję spędzają sen z powiek. Rozwiązaniem jest utwardzenie gruntu. Wiąże się to z pracami budowlanymi, kosztami oraz ewentualnymi pozwoleniami. Poniżej wyjaśniamy jakie formalności wiążą się z utwardzeniem terenu oraz czym utwardzić wjazd.

Wymagane formalności przy utwardzeniu gruntu

Zanim rozpoczniemy realizację przedsięwzięcia mającego na celu utwardzenie ternu, warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, odnośnie minimalnej powierzchni czynnej na działce. Przepisy regulują jaką część podwórka może stanowić nawierzchnia utwardzona. W przypadku utwardzenia podjazdu na działce budowlanej nie jest wymagane żadne pozwolenie ani zgłoszenie. Są jednak sytuacje wyjątkowe kiedy na prace mające na celu utwardzenie podjazdu wymagane jest pozwolenie lub zgłoszenie. Dotyczy to inwestycji na specjalnych terenach ochronnych. W przypadku obszarów takich jak Natura 2000 wymagane jest pozwolenie na budowę. Natomiast na obszarach wpisanych do rejestru zabytków wystarczy zgłoszenie.

Czym utwardzić wjazd na posesję?

Współcześnie na rynku znajduje się szeroki wybór materiałów wykorzystywanych do utwardzenia gruntu. Różnią się one wyglądem, ceną, sposobem układania oraz trwałością. Jednym z najtańszych rozwiązań jest wykorzystanie żwiru. Materiał ten jest łatwy w rozprowadzeniu, jednak utrzymanie żwiru w dobrym stanie wymaga sporo pracy. Jeszcze tańszym materiałem tłuczeń drogowy. Materiałem charakteryzującym się wysoką wytrzymałością na czynniki mechaniczne i atmosferyczne jest kamień naturalny. Ponadto stwarza szerokie możliwości aranżacyjne. Popularnym rozwiązaniem jest kostka brukowa. Do wyboru jest tańsza kostka przemysłowa, kostka betonowa oraz najdroższa kostka granitowa. Materiałem utwardzającym słynącym z wysokiej odporności na nasiąkliwość jest bruk klinkierowy. Dlatego można go stosować na powierzchniach silnie narażonych na działanie wilgoci.

Zanim rozpoczniemy utwardzanie wjazdu na posesję należy wykonać wszystkie niezbędne prace ziemne. Przykładem może być montaż szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Obecnie zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia jest posiadanie własnej oczyszczalni. Tania eksploatacja przydomowej oczyszczalni ścieków pozwala na zwrot inwestycji już po około 3-4 latach. Podstawą niskich kosztów eksploatacji jest brak wystąpienia awarii. Ciekawą propozycją jest przydomowa oczyszczalnia NV. Urządzenie NV charakteryzuje się prostą budową i zasadą działania. Jedynym elementem elektrycznym jest dmuchawa napowietrzająca. Brak automatyki, elektrozaworów, sterowników czy pomp do minimum ogranicza ryzyko wystąpienia awarii. Ponadto oczyszczalnia NV nie posiada osadnika gnilnego, a brak procesów gnilnych to brak brzydkich zapachów z oczyszczalni oraz konieczności stosowania biopreparatów. Przydomowa oczyszczalnia charakteryzuje się wyjątkowo mocnym zbiornikiem wykonanym z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym. Dlatego producent dopuszcza jej montaż pod terenem przejezdnym np. przed wjazdem do garażu. Wysoka jakość przydomowej oczyszczalni ścieków NV przypieczętowana jest dwudziestoletnią gwarancją.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021