Jesteś tutaj: HomePolecaneJak zaprojektować sufit podwieszany w łazience?

Jak zaprojektować sufit podwieszany w łazience?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane czwartek, 25 luty 2021 17:53

Podwieszany sufit w łazience zmienia jego optykę, ułatwia poszerzenie wąskich wnętrze oraz powiększenie małych. Pozwala na oświetlenie większej powierzchni w efektowny i dekoracyjny sposób. Podwieszany sufit sprawdza się bardzo dobrze jako przestrzeń do ukrycia instalacji i przewodów, czasem też optymalizuje koszty ogrzewania, co dotyczy starego budownictwa. Wykorzystuje się w celu zmniejszenia poziomu dźwięku w pomieszczeniu, co przekłada się na komfort relaksu w zaciszu własnej łazienki. Oto kilka pomysłów, jak sprawić, żeby wyglądał oryginalnie i nowocześnie.

Podwieszany sufit z oświetleniem

W łazience montuje się kilka źródeł światła, wśród których jest oświetlenie główne, czyli centralne, znajdujące się na suficie. W dużych pomieszczeniach jest konieczne zamontowanie kilku punktów świetlnych, aby równomiernie doświetlić całą łazienkę. Podwieszany sufit najczęściej uzupełniany jest o oświetlenie. Istnieje kilka sposobów na wykorzystanie go jako bazę do kompletnej instalacji oświetleniowej. Podwieszany sufit może przypominać rozgwieżdżone niebo. Potrzebujemy do tego światłowodów, które będą podłączone do generatora. W płycie gipsowo-kartonowej wywiercamy otwory, przez które przeciągamy wolne końce światłowodów. Alternatywą są klasyczne oczka podtynkowe lub nawiązujące do geometrycznych brył natynkowe oczka w kształcie prostopadłościanów lub walców. Często wykorzystywanym przy suficie podwieszanym oświetleniem są halogeny montowane po całym jego obwodzie. Jeżeli zależy Ci na jeszcze mocniejszym optycznym powiększeniu łazienki, w centralnym obszarze zamontuj lustrzaną matę. Można ją zastąpić również szklanym panelem podświetlanym, dzięki czemu prawie cały sufit stanie się źródłem światła.

 

Podwieszany sufit i podział łazienki na strefy

Aby w łazience panował porządek i wszystkie elementy stanowiły harmonijną całość, należy ją podzielić na strefy. Sprawdza się to zarówno w małej, jak też dużej łazience. W tym celu korzystamy z płytek ceramicznych w różnych kolorach, wyróżniając poszczególne strefy – pielęgnacyjną z umywalką, kąpielową z wanną lub prysznicem oraz gospodarczą z pralką. W tym celu bardzo pomocny okazuje się też podwieszany sufit. Może przybrać postać wielopoziomową, składać się z kilku płaszczyzn o różnych kształtach i wielkościach, wyznaczając tym samym miejsce do kąpieli oświetlone ciepłym światłem LED z umywalką ze światłem o zimnej temperaturze barwowej. Dodatkowo, podkreślić możemy efekt podziału na strefy kolorami na ścianie. Przy umywalce mogą znaleźć się płytki ścienne o połyskującym wykończeniu, a przy wannie glazura imitująca naturalne drewno. Chcąc nieco odejść od minimalistycznej nowoczesności, zdecydujmy się na wielokolorową mozaikę lub dekoracyjny patchwork.Podwieszany sufit może mieć wyspę, czyli jeden mocniej zaakcentowany element, który będzie wyznaczał np. strefę kąpielową z wolnostojącą wanną. Dodajemy do niego oświetlenie o wybranej temperaturze barwowej i intensywności świecenia, tworząc w ten sposób praktyczny i dekoracyjny sufitowy element wyposażenia nowoczesnego wnętrza. Sufit podwieszany w łazience stanowi idealne miejsce zarówno na główne, jak też dodatkowe oświetlenie wyznaczonych stref. Sprawdzi się do podziału wnętrza na mniejsze obszary, a także spełni funkcję praktyczną, wyciszając pomieszczenie, optycznie ją powiększając i ukrywając ewentualne mankamenty.

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021