Jesteś tutaj: HomePolecaneFirmy reprezentujące sektor obróbki metali obroniły się przed kryzysem w Kujawsko – Pomorskim

Firmy reprezentujące sektor obróbki metali obroniły się przed kryzysem w Kujawsko – Pomorskim

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Polecane środa, 28 styczeń 2015 21:02

Branża metalowa stanowi jeden z najbardziej ekspansywnych sektorów przemysłu w Polsce. Wytwarzając szeroko pojęte dobra dla sektorów takich jak budownictwo, branża AGD czy sektor samochodowy stanowi podstawę produkcji towarów przezeń wytwarzanych. Pod pojęciem branża metalowa kryją się jednak odmienne sektory, do najpopularniejszych z nich zaliczyć można sektor obróbki metali, narzędzi, branżę stalową, żelazną czy metalową.


Na polskim rynku funkcjonuje ponad 53,5 tysiąca przedsiębiorstw, których specyfikacja zawiera się w branży metalowej. Szacuje się, iż w Województwie Kujawsko – Pomorskim obecnie prosperować może nawet ok. 10 tysięcy firm o działalności zbliżonej do branżowej. Rok 2013 przyniósł nie tylko spowolnienie gospodarcze, które głośnym echem odbiło się na wielu przedsiębiorcach, ale także falę upadłości. Regionalne firmy działające w obrębie sektora obróbki metali obroniły się jednak przed niekorzystnym zjawiskiem pozostając w dobrej sytuacji ekonomicznej.


Sektor obrabiarkowy w Polsce jest jednym z najbardziej znanych i narażonych na zawirowania gospodarczo – ekonomiczne. Na terenie kraju prosperuje obecnie kilkadziesiąt firm, z czego zaledwie kilkanaście może poszczycić się nowoczesnym sprzętem i szerokim wachlarzem świadczonych usług. Na Kujawach i Pomorzu prosperuje wiele przedsiębiorstw, spośród nich zdecydowanie wyróżnia się Laser - Prec. Firma dyktuje trendy z powodzeniem rywalizując nie tylko z krajowymi, ale także zagranicznymi konkurentami. W świetle ograniczonych rozmiarów polskiego rynku obrabiarek oraz stosunkowo szerokiego grona firm oferujących na nim swoje produkty rywalizacja o klienta staje się intensywna. Ważne staje się zaplecze pracy danego przedsiębiorstwa, nowoczesny sprzęt, jaki powinno ono posiadać oraz kwalifikacje pracowników. Polski rynek uważany jest za perspektywiczny a możliwość inwestowania w nowoczesne technologie dzięki wykorzystaniu środków unijnych pozwala poszerzać ofertę firm.


Laser – Prec jest lokalnym przykładem przedsiębiorstwa innowacyjnego, którego działania ukierunkowane na rozwój pozwalają mu przetrwać wszelkie zawirowania gospodarcze. Mimo światowych kryzysów firma bezustannie aktywizuje sprzedaż na krajowym rynku. Świadcząc usługi m.in. w zakresie obróbki CNC, laserowego cięcia blach, spawania czy szeroko pojętej obróbki konwencjonalnej oraz wielkogabarytowej Laser – Prec stał się regionalnym przedstawicielem firm o szeroko zakrojonej ofercie w zakresie obróbki metali. Jednocześnie przedsiębiorstwo stawiane jest jako przykład na poprawną działalność firmy, wyeliminowano bowiem kluczowe czynniki prowadzące do upadłości przedsiębiorstw tego sektora, do których zaliczyć można: chroniczny zastój inwestycyjny, przestarzały park maszynowy oraz niedostateczną współpracę przemysłu z nauką.


Spowolnienie gospodarcze dotykając przedsiębiorców działających w obrębie branży metalowej doprowadziło do upadłości wielu firm. Województwo Kujawsko – Pomorskie także zostało poddane wpływom negatywnych skutków kryzysu powodując eliminację wielu słabszych przedsiębiorców. Mimo ogromnej skali zjawiska na rynku pozostały jednak firmy, których działalność zmierza ku lepszym i bardziej nowoczesnym rozwiązaniom, co gwarantuje ich klientom wyższą jakość usług.

Komentarze

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj