Jesteś tutaj: HomePolecaneGiełda długów korzystnym rozwiązaniem dla wierzyciela? Kiedy warto opublikować swoją wierzytelność?

Giełda długów korzystnym rozwiązaniem dla wierzyciela? Kiedy warto opublikować swoją wierzytelność?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane czwartek, 30 czerwiec 2016 10:22

Przedsiębiorcy często borykają się z niezapłaconymi należnościami. Sposobów na opornych dłużników jest kilka, wśród nich na szczególną uwagę zasługują giełdy wierzytelności. To legalne rejestry informacji gospodarczych, które zawierają wszelkie dane umożliwiające wykup długu. Wystawiając wierzytelność na sprzedaż możemy w krótkim czasie pozbyć się zaległych faktur. Jak jednak działają giełdy długów? I kiedy opłaca się opublikować swoją wierzytelność? Na te wszystkie pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

 

Giełda wierzytelności – jak funkcjonuje?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie giełdy wierzytelności to legalne rejestry, które umożliwiają sprzedanie długu. Podstawą prawną, która reguluje funkcjonowanie internetowych giełd jest art. 4 ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, a także art, 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o ochronie danych osobowych. Dzięki tym rejestrom przedsiębiorca może niezwłocznie odzyskać zaległe środki pieniężne pozbywając się tym całej kwoty. Niestety warto podkreślić, że wiele wierzytelności jest kupowanych jedynie za pewną część wartości długu. Nie jest to jednak zasadą, gdyż często możemy też sprzedać wierzytelność za całą kwotę zaległości. Wszystko zależy już od przebiegu negocjacji pomiędzy wierzycielem, a kupującym.

Umieszczenie długu na giełdzie jest banalnie proste. Wystarczy wybrać konkretną giełdę i postępując zgodnie z instrukcją wypełnić wszelkie pola formularza, który umożliwi nam zamieszczenie informacji o długu. Wiele kancelarii windykacyjnych posiada swoje własne giełdy wierzytelności, na których możemy zamieścić dług na sprzedaż. Pamiętajmy, że wierzyciel ma prawo w drodze przelewu wierzytelności przenieść prawa do długu na konkretną osobę trzecią. Umowa ta nazywana jest cesją wierzytelności, gdyż cesjonariusz płaci cedentowi czyli wierzycielowi ustaloną kwotę za dany dług. W drodze tej umowy cesjonariusz nabywa wszelkie prawa i roszczenia w obrębie wierzytelności. Umowa przelewu wierzytelności musi być bezwzględnie zawierana na piśmie!

Dlaczego warto publikować ogłoszenia na giełdzie?

Umieszczenie wierzytelności na giełdzie długów to często szybki sposób na sprzedaż długu. Windykacja należności w wielu przypadkach może trwać nawet do kilku miesięcy, a dzięki giełdzie możemy odzyskać swoje środki w znacznie krótszym czasie. Dodatkowo wielu dłużników widząc swoją firmę na giełdzie wierzytelności często chętniej podejmuje rozmowy o spłacie zaległych zobowiązań. Pamiętajmy, że wielu kontrahentów podejmując współpracę z nową firmą sprawdza ich za pośrednictwem internetu. Dzięki pozycjonowaniu giełd wierzytelności istnieje duże prawdopodobieństwo, że wpisując nazwę dłużnika zobaczą jego niezapłacone zobowiązania. Dlatego nierzetelni kontrahenci widząc wystawiony dług na sprzedaż w zamian za usunięcie ogłoszenia szybko podejmują rozmowę o spłacie należności. Publikacja wierzytelności na giełdzie wiąże się też z ograniczeniem kosztów dla wierzyciela, gdyż nie musi on już płacić za prowadzenie postępowania sądowego i egzekucyjnego, by odzyskać swoje pieniądze.

Giełda wierzytelności – ile to kosztuje?

Publikacja ogłoszenia na giełdzie jest w większości przypadków bezpłatna. Jej sprzedaż wymaga jednak uiszczenia opłaty prowizyjnej, która w zależności od giełdy jest różna. Dlatego zanim opublikujemy swoją wierzytelność upewnijmy się co do kosztów jakie obowiązują na danej giełdzie.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj