Jesteś tutaj: HomeRegionSprawdzamy jak wygląda stan atmosfery w naszym regionie

Sprawdzamy jak wygląda stan atmosfery w naszym regionie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 09 styczeń 2017 19:52

W ostatnich godzinach dużo się mówi o występującym w Polsce smogu. Wartości, które pojawiły się w Bydgoszczy w sobotę i niedziele kwalifikują stan atmosfery za niebezpieczny dla zdrowia. Żeby jednak obiektywnie ocenić stan atmosfery, trzeba spojrzeć przynajmniej z perspektywy rocznej. Analizujemy raporty autorstwa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

 

Niepokojące dane dotyczą stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10, które zarejestrowała w ostatnich godzinach stacja na Placu Poznańskim w Bydgoszczy. W przypadku PM2,5 okresowo przekroczone dopuszczalne normy zostały kilkukrotnie, zaś w PM10 przez kilka godzin przekroczony został stan uznawany za bardzo zły.

 

Jeżeli spojrzymy na dane z roku 2015 główny problem Bydgoszczy to były pyły PM 10. Zgodnie z normami dzienne stężenie nie powinno przekroczyć 50 - w roku 2015 stacja przy Placu Poznańskim stwierdziła przekroczenie tego stanu przez 73 dni (norma zakłada przekroczenie maksymalnie 35 razy). Najwyższe stężenie odnotowane w tamtym roku stężenie to 149 (wczoraj ta wartość przekroczyła 150). W weekend głównym problemem w Bydgoszczy był jednak pył PM2,5, którego stężenie w Bydgoszczy zdaniem WIOŚ w skali roku nie stanowi zagrożenia.

 

Gdzie jeszcze występuje problem z PM10?

Oprócz dużych miast Bydgoszczy i Torunia, inspektorzy zauważają również mniejsze przekroczenia dopuszczalnych wartości na terenie innych stacji pomiarowych. Najgorzej sytuacja w 2014 roku wyglądała w Nakle nad Notecią, gdzie dopuszczalne dzienne stężenie zostało przekroczone przez 143 dni. Na tej stacji odnotowano też średnioroczne przekroczenie dopuszczalnej wartości o 8,3.

 

Do przekroczeń dobowych dopuszczalnych stężeń dochodziło również w Inowrocławiu, Ciechocinku, Grudziądzu, Borach Tucholskich i Koniczynce. W przypadku Inowrocławia dopuszczalne dzienne stężenie PM10 przekroczono przez 62 dni, w drugim z wojewódzkich uzdrowisk w Ciechocinku zaś 45. Trzeba jasno jednak zaznaczyć, że w obu wypadkach daleko było do przekroczenia średniego rocznego stężenia. W przypadku Borów Tucholskich dopuszczalne stężenie było przekroczone przez 12 dni, co jest w normie.

 

Niemal wszystkie sytuacje wystąpienia wysokich i bardzo wysokich stężeń pyłu zawieszonego PM2,5 miały miejsce w okresie zimowym, co pozwala na sformułowanie wniosku, że za podwyższone poziomy stężeń tej substancji odpowiedzialna jest przede wszystkim niska emisja z indywidualnych systemów grzewczych, związana z sektorem komunalno-bytowym. W okresie zimowym częstym zjawiskiem są ponadto szczególnie niekorzystne zjawiska meteorologiczne, obejmujące cisze wiatrowe, niskie położenie warstwy inwersyjnej czy niże baryczne, utrudniające dyspersję zanieczyszczeń, które powodują kumulację substancji w powietrzu, co w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia przekroczenia poziomu normatywnego – czytamy w jednym z opracowań WIOŚ Bydgoszcz.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Śledź nas