Jesteś tutaj: HomeRegionPowstanie Wielkopolskie pojawi się w podstawie programowej

Powstanie Wielkopolskie pojawi się w podstawie programowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 11 styczeń 2017 18:08

Po konsultacjach społecznych Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało się zmodyfikować projekt podstawy programowej nauczania historii. Ważnym elementem jest uwzględnienie w planie nauczania klas IV – VIII tematyki związanej z Powstaniem Wielkopolskim oraz tematami pokrewnymi. Z punktu widzenia tożsamości Kujaw jest to bardzo ważna zmiana.

 

Poprzednia wersja podstawy programowej spotkała się z dużą krytyką w Wielkopolsce, ale negatywne głosy płynęły również z naszego regionu – wszystko za sprawą pominięcia w podstawie tego ważnego zrywu niepodległościowego, który stał się wielkim sukcesem narodu polskiego. Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik poinformował nas, że w jego ocenie było to przeoczenie i Powstanie Wielkopolskie w podstawie programowej powinno się znaleźć.

 

Tak też się stało, bowiem w nowej wersji podstawy znalazł się zapis - przedstawia proces wykuwania granic: wersalskie decyzje a fenomen Powstania Wielkopolskiego i powstań śląskich (zachód) - federacyjny dylemat a inkroporacyjny rezultat (wschód);

 

Podpisany w czerwcu 1919 roku Traktat Wersalski zdecydował o powrocie Bydgoszczy i Pomorza do Polski. Wpływ na pozycję negocjacyjną polskiej delegacji, którą stanowił Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski miało na pewno zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, którego 98-tą rocznicę właśnie obchodzimy. Za nami obchody w Inowrocławiu i Kruszwicy, wcześniej również w Bydgoszczy. W najbliższą sobotę uroczystości odbędą się natomiast w Szubinie, mieście, które miało strategiczne znaczenie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Śledź nas