Jesteś tutaj: HomeRegionCzy kujawsko-pomorskie finanse wychodzą ,,spod kreski"?

Czy kujawsko-pomorskie finanse wychodzą ,,spod kreski"?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 29 maj 2017 10:54

Przed uchwaleniem budżetu województwa na rok 2016 Regionalna Izba Obrachunkowa ostrzegała o dość niskiej granicy do dopuszczalnego zadłużemia samorządu. Ostatecznie udało się w ubiegłym roku uzyskać nadwyżkę, która zaskoczyła nawet radnych koalicji. Dzisiaj Sejmik Województwa udzielił absolutorium marszałkowi i Zarządowi Województwa za rok 2016. Zdaniem opozycji - dobry wynik finansowy zawdzięczamy obcięciu inwestycji.

Dochody budżetu województwa w 2016 roku wyniosły 740,4 mln zł. Uchwalając budżet założono zbilansowanie, czyli wydatki równe dochodom - ostatecznie wydatki wyniosły 671,3 mln, co pozwoliło uzyskać dodatni wynik finansowy.

 

- Zakładaliśmy pierwotnie zblilansowany budżet i nadwyżkę operacyjną na poziomie 60 mln zł, a zakończyliśmy dodatnim bilansem finansowym blisko 70 mln zł i nadwyżką finansową na poziomie 100 mln zł - nie krył zaskoczenia tak dobrym wynikiem radny Leszek Pluciński, reprezentujący w debacie klub PO - Niezadowalający jest na pewno poziom inwestycji w 2016 roku - dodał.

 

Pluciński apelował do marszałka o ograniczanie biurokracji oraz dalsze uproszczanie procedur.

 

- Tak lichego wykonia budżetu jeszcze na tej sali nie rozpatrywaliśmy - nie krył rozczarowania wykonaniem budżetu radny Michał Krzemkowski, który reprezentował klub PiS-u. Jego zdaniem dodatni bilans zawdzięczamy znacznemu obcięciu wydatków inwestycyjnych - Wydatki majątkowe są o 106 mln niższe niż zakładano w z. Wydano około 60% tego co zakładano projektując budżet.

 

Krzemkowski mówił również o słabej pozycji województwa kujawsko-pomorskiego w kraju pod względem kilku istotnych wskaźników. Wspomniał o 15 pozycji w kraju na 16 pod względem stopy bezrobocia; 13 pozycji jeżeli chodzi o wysokość płac. Radny zaznaczył ponadto niepokój niskim wykorzystaniem funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

- Jeżeli ktoś twierdzi, że to województwo się nie rozwija, to proponuje założyć inne okulary - skwitował złośliwie zarzuty opozycji marszałek Piotr Całbecki.

 

Za udzieleniem Zarządowi Województwa absolutorium głosowało 22 radnych koalicji PO - PSL, przeciwko było 7 radnych Zjednoczonej Prawicy.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)