Jesteś tutaj: HomeRegionAbsurdalny zarzut Komisji Europejskiej wobec Polski

Absurdalny zarzut Komisji Europejskiej wobec Polski

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 09 sierpień 2017 12:59

Z najnowszego badania opinii publicznej opracowanego na zlecenie Parlamentu Europejskiego (Eurobarometr) wynika, że Polacy są jednym z najbardziej euroentuzjastycznych narodów, odsetek popierających integracje w naszym kraju jest większy od średniej unijnej. Tak dobre notowania Unii Europejskiej w Polsce mogą popsuć politycy, którzy stawiają wobec Polski dość absurdalne zarzuty.

Rząd Polski nie miał w ostatnim czasie najlepszych notowań w Brukseli i Strasburgu, ale ostatnie zarzuty płynące z Komisji Europejskiej mogą wydać się wręcz absurdalne. Chodzi o wiek emerytalny. Zgodnie z polskim prawem mężczyźni mogą przechodzić na emeryturę w wieku 65 lat zaś kobiety w wieku 60 lat. Rząd Prawa i Sprawiedliwości cofnął obowiązujące przez kilka lat regulacje o wieku emerytalnym dla obu płci, który wynosić miał 67 lat.

 

To nie podoba się Komisji Europejskiej, a bezpośrednio komisarz Verze Jourovej, w której w piśmie skierowanym do polskiego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że obowiązujące w naszym kraju regulacje mogą być niezgodne z prawem unijnym. Naruszeniem może być przede wszystkim zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, co prowadzić może do dyskryminacji płci.

 

Zobaczymy jak sprawa potoczy się dalej, Polakom może być jednak ciężko wytłumaczyć obawy komisarz Jourovej w zakresie dyskryminacji płci z powodu możliwości przechodzenia przez kobiety na wcześniejszą emeryturę. Szybciej spodziewać możemy się spadku nastrojów euroentuzjastycznych w naszym kraju. Na dwa lata przed wyborami do Parlamentu Europejskiego obecność Polski w UE popiera ponad 70% badanych, gdy średnia dla wszystkich państw członkowskich wynosi zaledwie 57%.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)