Jesteś tutaj: HomeRegionNIK: Samorządy nie kontrolują jakości taboru

NIK: Samorządy nie kontrolują jakości taboru

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 14 październik 2017 10:03

W trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury, dyrektor departamentu infrastruktury w NIK, Tomasz Emiljan, mówił o kontrolach jakie przeprowadzono na poziomie sejmiku województwa. Główny zarzut do samorządowców dotyczy problemów z organizacją przewozów na stykach województw. W tej materii być może bardziej zaangażuje się administracja rządowa.

Wyniki kontroli na razie nie zostały opublikowane. Temat na komisji referował zaś dyrektor Tomasz Emiljan z NIK. Izba oceniła funkcjonowanie kolei w regionach z uznaniem, doceniając chociażby rosnącą satysfakcję pasażerów.

 

Była jednak mowa również o uchybienia. Dotyczą one przede wszystkim styków województw. Organizatorem przewozów regionalnych na terenie województw są Urzędy Marszałkowskie. W przypadku, gdy pociąg przekracza granice województw, konieczne jest nawiązanie pomiedzy marszałkami porozumienia, co bywa problemowe. Poseł Aleksander Mrówczyński z PiS wskazał, iż o ile pomiędzy Chojnicami (pomorskie) i Tucholą (kujawsko-pomorskie) funkcjonuje sześć par pociągów, to już z Chojnic do Nakła nad Notecią wszystkie pociągi zostały zlikwidowane.

 

Według Leszka Miętka ze Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych ćwiartowanie przewozów na regiony generuje dodatkowe koszty. Dodatkowo jest niedogodne dla pasażerów, bowiem przestały jeździć pociągi osobowe, które łączą np. trzy województwa.

 

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada natomiast pracę nad przepisami, które mają problem przewozów między województwami unormować.

 

NIK właściwie wszystkim marszałkom zarzuca również brak kontroli nad stanem technicznym taboru kolejowego. W praktyce brak presji na przewoźnikach realizujących przewozy na zlecenie województw skutkuje, iż w ruchu obecny jest tabor przestarzały.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 199

 

Stan na dzień 03.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 156

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11284

- liczba osób objętych nadzorem – 1150

 

- liczba pobranych próbek – 3030

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów