Jesteś tutaj: HomeRegionTo już pewne – nasz sejmik skurczy się do 30 radnych

To już pewne – nasz sejmik skurczy się do 30 radnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 03 luty 2018 00:32
Urząd Marszałkowski w Toruniu Urząd Marszałkowski w Toruniu

Od kilku miesięcy przewidywaliśmy, że liczba wybieranych radnych do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w najbliższych wyborach spadnie z 33 do 30 mandatów, z powodu spadku liczby mieszkańców (według szacunków komisarzy wyborczych). Jak informowało nas jednak Krajowe Biuro Wyborcze w Bydgoszczy – liczba wybieranych radnych będzie dokonana w oparciu o liczbę mieszkańców na dzień 31 grudnia 2017 roku. W ostatnich dniach delegatury KBW opublikowały dane dotyczące mieszkańców.

 

Zgodnie z przepisami w województwach do 2 mln mieszkańców wybieranych jest 30 radnych, za każde rozpoczęte kolejne 0,5 mln liczebność sejmiku wzrasta o 3 radnych. W wyborach w 2014 dane komisarzy wyborczych wskazywały, że mamy ponad 2 mln mieszkańców w kujawsko-pomorskim, dlatego w sejmiku zasiada obecnie 33 radnych. Z najświeższych danych, na dzień 31 grudnia 2017 roku, liczba mieszkańców województwa liczy – 1,987 mln. Oznacza to, że wybierać będziemy na jesień tylko 30 radnych.

 

Gdyby przyjąć obecny podział województwa na okręgi wyborcze, wszystkie trzy mandaty straciłyby okręgi po wschodniej stronie Wisły. W okręgu nr 3 obejmującym Grudziądz oraz powiaty: grudziądzki, brodnicki, wąbrzeski i golubsko-dobrzyńskim liczba radnych spadłaby poniżej 5, co byłoby jednak niezgodne z przepisami, dlatego konieczne będą zmiany w granicach okręgu (przygotowana przez posłów PiS nowelizacja ustawy zakładała odejście od tego wymogu, ale po protestach opozycji oraz na wniosek partii Porozumienie Jarosława Gowina, od tego zamiaru odstąpiono).

 

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10