Jesteś tutaj: HomeRegionMinister dogadał się z młodymi lekarzami

Minister dogadał się z młodymi lekarzami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 09 luty 2018 01:39
Minister dogadał się z młodymi lekarzami Fot: Ministerstwo Zdrowia

W czwartek Porozumienie Rezydentów oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o zakończeniu kilkumiesięcznego sporu, który rozpoczął się za czasów gdy ministrem był Konstanty Radziwiłł. Zawarte zostało również oficjalne porozumienie, w którym zawarto kompromisowe rozwiązania.

 

Jest to bardzo dobra wiadomość dla pacjentów z naszego regionu, szczególnie trudna sytuacja pojawiła się w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jana Biziela w Bydgoszczy, gdzie trzeba było przełożyć dość dużą liczbę zabiegów. Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego po pytaniu ,,Solidarności” służby wojewody przyznały, że wypowiedzenie przez lekarzy rezydentów klauzul opt-out wydłużyło kolejki nawet o kilka miesięcy w przypadku niektórych zabiegów. Pojawiła się jednak nadzieja, że wszystko szybko wróci do normy.

 

Wczoraj najważniejsze informacje spłynęły jednak z Warszawy - Po długich i ciężkich rozmowach udało się nam wypracować kompromis. To ważna informacja dla pacjentów. Usprawnienie systemu opieki zdrowotnej jest priorytetem zarówno dla mnie, jak i dla całego rządu. Dzięki temu, że przedstawiłem pakiet konkretnych rozwiązań, była możliwa konstruktywna rozmowa i wypracowanie porozumienia – podkreślił minister Łukasz Szumowski.

 

Zgodnie z zawartym porozumieniem, nakłady na służbę zdrowia powinny do 2024 wzrosnąć do poziomu 6% PKB. Minimalna pensja dla lekarzy specjalistów wynieść ma 6,750 zł. Rezydenci będą mogli liczyć na wyższe wynagrodzenia, jeżeli podpiszą deklarację, iż w ciągu 2 lat od zdobycia specjalizacji nie opuszczą Polski i będą w kraju pracować. Dzięki temu młodzi lekarze mają mieć więcej czasu na dalszą naukę.

 

Przyjęto również ramowe założenie, że do 2028 roku znikną klauzule opt-out (zgoda na pracę powyżej 48 godzin w tygodniu), jako już niepotrzebna forma. Żeby tego dokonać, będzie musiała wzrosnąć w naszym kraju liczba lekarzy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.