Jesteś tutaj: HomeRegionPolskie flagi zawisły nad Berlinem

Polskie flagi zawisły nad Berlinem

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 02 maj 2018 00:16

2 maja 1945 roku nad Kolumną Zwycięstwa w Berlinie zawisła biało-czerwona flaga, zawiesili ją podopieczni ppor. Mikołaja Troickiego. Polska flaga zawisła również nad Bramą Brandenburską, być może również na gmachu niemieckiego parlamentu Reichstagu, choć tego nie można jednoznacznie podkreślić.

 

Od 2004 roku dzień 2 maja obchodzimy jako święto państwowe – Dzień Flagi Rzeczypospolitej i Polonii za granicą. Jest to święto poświęcone wszystkim polskim symbolom narodowym i państwowym – oprócz biało-czerwonej flagi, za symbole narodowe uznaje się wizerunek Orła Białego oraz hymn Mazurek Dąbrowskiego. Wydarzenia z ostatnich dni II wojny światowej w Europie, były jedną z inspiracji towarzyszących inicjatywie ustanowienia tego święta na dzień 2 maja. Dzisiaj mało się o tym pamięta, tak samo nie jest eksponowane wywieszenie polskiej flagi państwowej nad pokonanym Berlinem. W walkach o stolicę III Rzeszy brały udział 1 Armia Wojska Polskiego oraz 2 Armia Wojska Polskiego.

 

 

Nie ma pewności, czy polska flaga została powieszona po zdobyciu Reichstagu. Jest to swego rodzaju legenda, wokół które powstało wiele hipotez. Jedna mówi nawet o strzelaninie pomiędzy Polakami i żołnierzami Armii Czerwonej, spowodowanej próbą zawieszenia biało-czerwonej. O tym, że flaga mogła wisieć świadczą natomiast relacje polskich radiotelegrafistek.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 04.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –224

- liczba osób hospitalizowanych – 162

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11988

- liczba osób objętych nadzorem – 1031

- liczba pobranych próbek – 3499

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów