Jesteś tutaj: HomeRegionKwiecień miesiącem odczuwalnego spadku poziomu bezrobocia w województwie

Kwiecień miesiącem odczuwalnego spadku poziomu bezrobocia w województwie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 11 maj 2018 12:53

Pod koniec kwietnia bez było zarejestrowanych w województwie kujawsko-pomorskim 77.851 osób bez pracy, wynik można uznać za historyczny, bowiem pierwszy raz udało się w dziejach województwa uzyskać spadek poniżej 78 tys. Nadal jesteśmy jednak województwem, które obok warmińsko-mazurskiego ma największy problem z bezrobociem.

Przez okres kwietnia liczba zarejestrowanych bezrobotnych w województwie kujawsko-pomorskim spadła o 3680 osób. W stosunku do kwietnia ubiegłego roku mamy spadek o ponad 15 tys.

 

Najwyższe bezrobocie w liczbach bezwzględnych notuje się w powiecie inowrocławskim – 8,6 tys. osób. W tym powiecie spadek wyniósł w kwietniu o 367 osób (najwyższy spadek ze wszystkich powiatów). Na drugim miejscu znajduje się Miasto Bydgoszcz z blisko 6,5 osobami bezrobotnymi, tutaj spadek wyniósł w kwietniu o 126. Trzeba pamiętać, że Bydgoszcz procentowo (najbardziej miarodajna dana porównawcza w tym zakresie) ma najniższe bezrobocie w województwie, które spadło już poniżej 4% - ostatnie dane mówią o 3,8%. Dość wysoki poziom bezrobocia utrzymuje się natomiast we Włocławku i sąsiadujących z nim powiatach (w powiecie włocławskim stopa bezrobocia przekracza 17%).

 

Na kwietniowej sesji sejmiku padały pytania radnych o wysoki poziom bezrobocia. Przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Pracy przyznał, że mamy do czynienia ze specyficzną sytuacją na południu województwa. Jako przyczyny takiego stanu rzeczy w tej części województwa skazano – kwestię historyczną, stan restrukturyzacji przemysłu oraz stosunek mieszkańców do pracy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.