Jesteś tutaj: HomeRegionCoraz bardziej ambitne plany dotyczące utworzenia supekorytarza Bałtyk-Adriatyk do Skandynawii

Coraz bardziej ambitne plany dotyczące utworzenia supekorytarza Bałtyk-Adriatyk do Skandynawii

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne niedziela, 10 czerwiec 2018 12:52

Transeuropejski korytarz transportowy Bałtyk-Adriatyk jest jednym z dwóch przebiegających przez Polskę – łączy ze sobą 8 portów morskich (Gdańsk, Gdynię, Szczecin, Świnoujście nad Bałtykiem oraz Triest, Ravenne, Wenecję oraz Koper nad Adriatykiem). Jego rozwój będzie wiązał się nie tylko z rozwojem portów morskich oraz sieci kolejowej, ale także powstaniem wiele terminali przeładunkowych.

 

W Polsce korytarz ten funkcjonuje już głównie w oparciu o Magistralę Węglową: z Gdańska i Gdyni, przez Bydgoszcz, Zduńską Wolę i Śląsk. Następnie przez Czechy (z planowanym chociażby dużym terminalem w Preclovie) oraz Słowację zmierza w kierunku Austrii (ważna rolę odgrywa w korytarzu stołeczny Wiedeń). Ostatnim ogniwem nad Adriatykiem są Włochy.

Grafika: RFC5

Grafika: RFC5

tt4

Przebieg sieci TEN-T, w tym wspomnianego korytarza, został określony w Rozporządzeniu 1315/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady z 2013 roku. Zakłada on m.in. powstanie terminalu drogowo-kolejowego w Bydgoszczy. W ostatnim czasie obserwujemy coraz bardziej intensywne starania, aby Bydgoszcz odgrywała rolę tzw. portu zewnętrznego dla portów morskich w Gdańsku i Gdyni z racji w miarę bliskiej odległości obu portów.

aqdriat

Załącznik 6.2. do Rozporządzenia 1315/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady

 

Gdynia chce działać szerzej

Od dłuższego czasu w Gdyni oraz wokół Rady Interesantów Portu Morskiego w Gdyni pojawia się koncepcja, aby polskie porty morskie nie kończyły korytarza, gdyby udało się go wydłużyć do Skandynawii. Szczególnie Gdynia chciałaby przeładowywać kontenery w kierunku Szwecji. Pozwoliłoby to oddziaływać korytarzowi na rynek obecnie będący w strefie wpływu niemieckiego portu w Hamburgu.

 

Nie są to jednak tylko marzenia, ale ambitne plany, których realizacja stawiana jest za cel. W 2023 roku planowana jest rewizja funkcjonowania sieci TEN-T z Rozporządzenia 1315/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady. W przyszłym tygodniu w ramach projektu finansowanego z funduszy InterReg – TENTacle odbędzie się w Gdyni duża konferencja z udziałem polskich ministrów oraz szwedzkich samorządowców z regionu Blekinge. Na tym spotkaniu oficjalnie będzie poruszana tematyka związana z rewizją sieci TEN-T. Może być to przełomowy moment dla działań polsko-szwedzkiego lobbingu na rzecz rozwoju korytarza Bałtyk-Adriatyk.

 

Węgry też mogą zyskać

Na południe od Polski jak już wspomniałem korytarz biegnie przez Czechy i Słowację, potem ograniczając swój przebieg do Austrii. Zwiększeniu przepustowości korytarza mogłoby pomóc poszerzenie go również o Węgry z włączeniem węzła Budapeszt. Z punktu widzenia Polski poszerzenie korytarza o Budapeszt, dałoby nam okno do ważnego węzła w korytarzu Orientalnym oraz również ważnemu węzłowi w planach Nowego Jedwabnego Szlaku. W praktyce byłby to lepszy dostęp do greckiego portu w Pireusie, który przy wsparciu rządu chińskiego będzie połączony ze stolicą Węgier szybką koleją.

 

Węgrzy natomiast wchodząc w Korytarz Bałtyk-Adriatyk zyskali szansę na sprawniejszy handel ze Skandynawią.

 

Rewizja korytarza będzie się rozstrzygać w dużej mierze w Brukseli, ale kluczowy wydaje się lobbing zainteresowanych bliższą współpracą państw.

Komentarze

Warte obejrzenia

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.