Jesteś tutaj: HomeRegionSejmik wnioskuje o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

Sejmik wnioskuje o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 26 czerwiec 2018 10:27

Wczoraj radni wojewódzcy przychylili się do oczekiwań organizacji rolniczych, które oczekują wprowadzenia na terenie województwa kujawsko-pomorskiego stanu klęski żywiołowej, w związku z daleko idącymi skutkami suszy.. Przewodniczący komisji rolnictwa radny Ryszard Kierzek poinformował, że wpływające nowe informacje wskazują, iż sytuacja jaka spotkała kujawsko-pomorskich rolników jest bardzo poważna.

W świetle prawa stan klęski żywiołowej jest stanem nadzwyczajnym, w czasie którego stosuje się szczególne przepisy, w celu jak najszybszego zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych. Np. w ciągu 90 dni od wystąpienia klęski żywiołowej nie można przeprowadzać wyborów i referendów.

 

Rolnicy oczekują wprowadzenia stanu klęski jednak z innego powodu. Zgodnie z przepisami działaniami służącymi przeciwdziałaniu skutkom klęski kieruje burmistrz, wójt lub prezydent miasta. W praktyce wójtowie i burmistrzowie mogliby kierować pracami komisji szacującymi straty bez konieczności powoływania ich przez wojewodę, co zdaniem organizacji rolniczych usprawniłoby prace. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz już jakiś czas temu powołał w wielu gminach takie komisje, ale sytuacja jest dość dynamiczna i problem zaczyna dotykać coraz większej liczby wsi.

 

Stan klęski żywiołowej może otworzyć również drogę do skorzystania przez rolników ze specjalnych form wsparcia, na rzecz szybkiego odtworzenia produkcji.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021