Jesteś tutaj: HomeRegionBędziemy mieli podwójną liczbę radnych? Czy grozi nam chaos?

Będziemy mieli podwójną liczbę radnych? Czy grozi nam chaos?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 05 wrzesień 2018 17:06

Kampania wyborcza jest coraz bardziej widoczna, ale póki co trwa jeszcze kadencja samorządu 2014-2018, która zakończy się jak wynika z informacji Państwowej Komisji Wyborczej 16 listopada. Przypomnijmy, że wybory samorządowe odbędą się w I turze 21 października, czyli dobre trzy tygodnie przed końcem kadencji.

Zgodnie z przepisami samorządowymi, radni rad gminy, powiatów i sejmików ślubowania składają na pierwszej sesji po wyborach, ta natomiast powinna odbyć się w ciągu 7 dni od ogłoszenia przez PKW zbiorczych wyników wyborów. Nastąpi to w zależności od sprawności procesu wyborczego kilka dni po wyborach, ale raczej nie później niż w ciągu tygodnia, stąd też nowa kadencja ślubować będzie albo jeszcze pod koniec października lub w pierwszych dniach listopada. Radny mandat obejmuje natomiast zgodnie z przepisami po złożeniu takiego ślubowania.

 

Teoretycznie zatem możemy mieć sytuację że przez kilka dni Rada Miasta Bydgoszczy lub Sejmik Województwa będą mieli po 60 radnych. Praktycznie tylu radnych nie będzie, bowiem wielu radnych obecnej kadencji ma duże szanse na reelekcję.

 

Żeby nie doszło do chaosu, nad tym problemem będzie musiał się pochylić parlament.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)