Jesteś tutaj: HomeRegionKoalicja Obywatelska za likwidacją Urzędów Wojewódzkich

Koalicja Obywatelska za likwidacją Urzędów Wojewódzkich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 08 wrzesień 2018 21:07
Koalicja Obywatelska za likwidacją Urzędów Wojewódzkich Archiwum

W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja samorządowa Koalicji Obywatelskiej, czyli wspólnego sojuszu Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Słowa szefa PO Grzegorza Schetyny o likwidacji Urzędów Wojewódzkich mogą nieco pokrzyżować plany struktur jego partii w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie mamy dwustołeczność.

 

- PiS bierze miliony do własnej kieszeni, to wszystko widzimy. W budżecie państwa nie ma pieniędzy na godne pensje dla pielęgniarek, nauczycieli czy policjantów. Kto bardziej potrzebuje tych pieniędzy się pytam? Partyjni dygnitarze, czy ludzie ratujący życie, uczące nasze dzieci i strzegące naszego bezpieczeństwa? - mówił na konwencji Grzegorz Schetyna, który przestrzegał również przed sporem jaki prowadzi rząd Prawa i Sprawiedliwości z Unią Europejską. W jego opinii może on kosztować Polskę miliardy euro w nowym budżecie unijnym.

 

Przewodniczący Schetyna podtrzymał również postulat likwidacji funkcji wojewodów - Koniec z dwuwładzą wojewodów i marszałków województw, koniec z kosztownym dla Polaków dublowaniem się obowiązków urzędów wojewódzkich i urzędów marszałkowskich. Konsekwentnie wprowadzimy zasadę „jeden gospodarz w regionie”. I będzie to gospodarz samorządowy.

 

W przypadku kujawsko-pomorskiego jest to postulat kontrowersyjny, bowiem siedzibą wojewody jest Bydgoszcz, zaś sejmiku Toruń. Likwidacja wojewody oznaczałaby pozbawienie jednego z miast funkcji stolicy województwa, a zważywszy, iż Urząd Marszałkowski mieści się w Toruniu, ten postulat może niepokoić w zachodniej części województwa.

 

Kilka miesięcy temu posłowie PO Paweł Olszewski i Michał Stasińśki tłumaczyli, że w rozszerzonej wersji programu Platformy Obywatelskiej (do tej pory nie ujawniono jej nam) zapisane ma być, iż w naszym województwie doszłoby do rozdziału siedziby organu władzy ustawodawczej czyli Sejmiku Województwa od władzy wykonawczej czyli Zarządu Województwa.

 

Realizacja powyższego postulatu wymagałaby od Koalicji Wyborczej wygranych w wyborach parlamentarnych, bowiem wybierane pod koniec października władze samorządowe nie będą miały takich kompetencji. Dalsze podtrzymywanie jednak tego postulatu może wymagać od lokalnych polityków PO i Nowoczesnej przedstawienia mieszkańcom konkretów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.