Jesteś tutaj: HomeRegionGDDKiA zrywa umowy z włoską firmą. Będą nowe przetargi

GDDKiA zrywa umowy z włoską firmą. Będą nowe przetargi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 11 czerwiec 2019 21:58

Stało się to na co zanosiło się od dłuższego czasu, z powodu braku zaangażowania w realizowanie kontraktu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecydowała się zerwać umowy z włoską firmą Impressa Pizzarotti. Włosi pracowali na trzech odcinkach.

Wykonawca nie wywiązał się z wezwań wręczanych przez GDDKiA i prowadził kontrakty niezgodnie z zawartymi umowami. Nie wypełniał zapisów dotyczących ich realizacji, w tym realizacji postępu robót zgodnego z harmonogramem oraz nie regulował płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów – informuje GDDKiA.

 

Impressa Pizzarotti pracowała na trzech odcinkach: Nowe Marzy – Dworzyskowo, Dworzyskowo – Aleksandrowo oraz Białe Błota – Szubin. GDDKiA zamierza obciążyć włoską firmę karami umownymi na ponad 150 mln zł. Niewykluczone, że również swoje roszczenia złoży Impressa Pizzarotti, która zabiegała o zwiększenie finansowania kontraktu z powodu wzrostu kosztów. W takim wypadku spór musiałby rozstrzygnąć sąd.

 

GDDKiA poinformowało, że zamierza jak najszybciej rozpocząć procedurę wyboru nowego wykonawcy. Trzeba się jednak liczyć z tym, że potrwa to kilka tygodni, w których prace nadal nie będą się toczyć. Stawia to pod znakiem zapytania ukończenie tych odcinków nie tylko w roku bieżącym, co wydaje się raczej już mało prawdopodobne, ale również w przyszłym.

 

Inni też mają roszczenia

Wczoraj pisaliśmy, że swoje roszczenia składają również wykonawcy pozostałych odcinków, którzy oczekują łącznie około 130 mln zł (stan na kwiecień). Wnioskują oni również o wydłużenie realizacji terminu inwestycji – w przypadku odcinka Pawłówek – Białe Błota wykonawca chce, aby był to termin grudnia przyszłego roku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja