Jesteś tutaj: HomeRegionSkutki degradacji środowiska widoczne są nawet na Kujawach

Skutki degradacji środowiska widoczne są nawet na Kujawach

Napisane przez  Ł.R. / NaTemat.pl / Gazeta Wyborcza Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 01 lipiec 2019 22:47
Skutki degradacji środowiska widoczne są nawet na Kujawach Fot. Greenpeace / CC BY-ND 2.0 / Flickr

Gazeta Wyborcza napisała w poniedziałek o problemach statku Łokietek mającego swoją bazę w Nakle nad Notecią. Łokietek utknął w okolicach Białośliwia z powodu niskiego poziomu Noteci. Nie można wykluczyć, że zostanie tam przez kilka tygodni. Problem jest jednak znacznie szerszy, bowiem najbardziej spustoszenie widoczne jest na południu i w Wielkopolsce, gdzie dostrzegalne jest zjawisko stepowienia.

Stowarzyszenie Eko-Przyjezierze opublikowało nagrania lotnicze pokazujące jak wyglądały jeziora na Pojezierzu Wielkopolsko-Kujawskim 20 lat, a jak wyglądają obecnie. Widok tych nagrań jest porażający. Zachęcamy do obejrzenia tego materiału poniżej:

 

Na naszych oczach od wielu lat znika jezioro Głodowskie w powiecie żnińskim.

 

Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele, ale zdecydowanie największy wpływ ma działalność kopalni odkrywkowej w Tomisławicach, niedaleko Konina, już na terenie województwa wielkopolskiego. Kopalni odkrywkowych na tym terenie jest więcej. Skutki tej działalności odczuwamy jednak w naszym województwie. Temat nie raz podnoszony był też w Kruszwicy, gdzie dostrzegano negatywny wpływ odkrywki na ekosystem jeziora Gopło.

 

– Noteć płynie między byłą odkrywką Lubstów a Tomisławicami. Tam jest duży lej depresyjny, który osusza te tereny. Była odkrywka ssie wody do swojego jeziora (po zakończeniu eksploatacji teren został zalany – red.), a w Tomisławicach wodę się wypompowuje. Na tym terenie rzeka zginęła – wyjaśnia na łamach portalu NaTemat.pl Józef Drzazgowski z Eko-Przyjezierza.

Skutkiem tej aktywności kopalni jest też wysychanie Noteci, W nocy w Białośliwiu, gdzie utknął Łokietek poziom Noteci spadł do 122 centymetrów. Na kilkudziesięciu kilometrach jak alarmują aktywiści Noteci już nie ma.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja