Jesteś tutaj: HomeRegionLawinowo rośnie liczba osób objętych kwarantanną

Lawinowo rośnie liczba osób objętych kwarantanną

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 24 marzec 2020 12:24
Lawinowo rośnie liczba osób objętych kwarantanną Fot: KPP Grudziądz

Przed tygodniem w kujawsko-pomoskim było ich kilkaset, wczoraj już prawie 4 tys. Tylko od soboty doszło prawie do podwojenia tej liczby. Kwarantanna to obecnie jedno z najważniejszych narzędzi, które mają na celu ograniczenie rozpowszechniania się koronawirusa. Za naruszenie kwarantanny grozi kara nawet 30 tys. zł grzywny.

 

Kwarantanne sanepid nakłada na wszystkich, którzy mieli styczność z osobami, które zaraziły się koronawirusem lub mogły się zarazić. Wiele osób objętych kwarantanną to osoby powracające zza granicy - od niedzieli 15 marca, każda osoba przekraczająca granicę musi odbyć 14 dniową kwarantannę. Rosnąca liczba osób objętych kwarantanną to dodatkowe zadania dla Policji, która prowadzi nadzór, czy wszyscy przestrzegają kwarantanny. Od kilku dni, decyzją ministra obrony narodowej, policjantów wspierają też żołnierze. Policyjne patrole, weryfikujące objętych kwarantanną, są wzmocnione o żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

 

W naszym województwie doszło do kilku incydentów naruszenia kwarantanny. W niedzielę policyjna kontrola w Grudziądzu wykazała, że 28-latek, który wrócił niedawno zza granicy, w tym czasie kupował piwo w sklepie. O karze za naruszenie kwarantanny zdecyduje sąd, ale może się liczyć nawet ze wspomnianą grzywna w wysokości 30 tys. zł.

 

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o aplikacji mobilnej, która może odciążyć policjantów - Aplikacja sprawdzi czy przestrzegamy kwarantanny

 

Mniej zachorowań niż zakładano

Wczoraj na antenie TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznał, że przyrost zachorowań na koronawirusa w Polsce nie jest tak wysoki jak przewidywano. W jego opinii kluczowe dla przebiegu sytuacji epidemicznej w Polsce będą najbliższe dwa tygodnie.

 

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że zachorować może nawet około 10 tys. Polaków. Minister Łukasz Szumowski przekroczenie 1 tys. zachorowań prognozował już na początku ubiegłego tygodnia. Na dzisiaj mamy 774 przypadki zarażenia, z tego 21 w województwie kujawsko-pomorskim. Kraska w TVP Info podkreślał, że w przypadku wystąpienia ogniska koronawirusa w naszym kraju, jest ono natychmiast przecinane.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa