Jesteś tutaj: HomeRegionSejm zmienił regulamin – w piątek najprawdopodobniej zajmie się budżetem

Sejm zmienił regulamin – w piątek najprawdopodobniej zajmie się budżetem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 26 marzec 2020 20:15

Po dłuższej przerwie związanej trwającą epidemią koronawirusa posłowie wrócili do budynku Sejmu. Dzisiaj debatowano o tymczasowej zmianie regulaminu Sejmu, aby izba ta mogła obradować bez konieczności gromadzenia się parlamentarzystów w Sejmie.

Część posłów przyszła w maskach ochronnych, nie było to jednak normą, bowiem już marszałek Elżbieta Witek prowadziła obrady bez maski ochronnej. Również bez maski w posiedzeniu uczestniczył premier Mateusz Morawiecki. Dla bezpieczeństwa posłowie nie przebywali na jednej sali, ale zostali rozsadzeni w kilku salach.

 

Sejm uchwalił dzisiaj, że posłowie mogą obradować zdalnie będąc poza budynkiem parlamentu, ale tylko w okresie obowiązywania stanu wyjątkowego, klęski żywiołowej czy stanu epidemii (aktualnie obowiązujący). Nowe przepisy stracą ważność automatycznie z dniem 30 czerwca, co ma podkreślać, że jest to rozwiązanie tymczasowe.

 

Piątek kolejnym dniem obrad

Jutro – 26 marca – Sejm zajmie się rządową nowelizacją spec ustawy o przeciwdziałaniu koronawirusowi COVID-19, jest to głównie pakiet pomocy dla przedsiębiorców. W programie obrad nie ma już jednak poprawek do tej ustawy, które przyjął w pierwszej połowie marca Senat – jest to chociażby możliwość zawieszenia funkcjonowania przedsiębiorstwa, w takiej sytuacji połowę wynagrodzenia pracownikom pokrywałoby państwo.

 

Sejm jutro ma także zająć się poprawkami Senatu do ustawy budżetowej. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rekomenduje Sejmowi odrzucenie w całości poprawek Senatu. Wśród wprowadzonych przez Senat poprawek jest m.in. przekazanie dodatkowych środków na budowę odcinka Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, na rekultywacje terenów po zakładach chemicznych Zachem, czy na rozbudowę trasy W-Z w Bydgoszczy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa