Jesteś tutaj: HomeRegionZwalnia dynamika rozwoju epidemii w naszym województwie

Zwalnia dynamika rozwoju epidemii w naszym województwie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 13 październik 2020 14:56
Zwalnia dynamika rozwoju epidemii w naszym województwie Fot: Markus Spiske

Dzisiaj w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 344 nowe przypadki zachorowań na COVID-19, krzywa aktywnych przypadków rośnie każdego dnia, ale współczynnik reprodukcji wirusa (R) w ciągu ostatnich dwóch tygodni spadł w naszym województwie poniżej średniej krajowej.

Z danych Ministerstwa Zdrowia na 1 października wynikało, że ten współczynnik w województwie kujawsko-pomorskim wyniósł 1.69 i był najwyższy w Polsce. W praktyce oznaczało to, że 100 zarażonych COVID-19 zarażało 169 kolejnych, przez co wirus się rozwijał.

 

Z analizy dr Rafała Mostowego z Uniwersytetu Jagiellońskiego na niedzielę 11 października wynika, że ten wskaźnik wynosi 1.26. Jest to wciąż sytuacja rozwoju wirusa, przez co przybywa osób którym trzeba udzielać pomocy, ale już znacznie wolniejszego. Wysokie liczby nowych przypadków są spowodowane tym, że mamy dość dużo aktywnie chorych. Wartość R dla Polski wynosi obecnie 1.39 – jak wczoraj pisaliśmy, jest to trzeci najwyższy wskaźnik w Europie.

 

 

Jeżeli będziemy przestrzegać zaleceń sanitarnych to wskaźnik R będzie dalej spadał i wkrótce może spaść poniżej 1, wówczas liczba aktywnie chorych będzie spadać.

 

Dzisiaj (13 października) przekroczyliśmy w województwie kujawsko-pomorskim 101 ofiar śmiertelnych, z tego 29 to zmarli w samym październiku.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj