Jesteś tutaj: HomeRegionPolska infrastruktura w światowym ogonie

Polska infrastruktura w światowym ogonie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 06 sierpień 2013 17:13

Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało ranking infrastruktury drogowej i kolejowej na świecie. Polska plasuje się w tym zestawieniu bardzo blado.

Mieszkańcy naszego regionu coraz częściej zaczynają protestować i domagać się budowy obwodnic, które ucywilizować mają życie w tych miastach. Bydgoszcz ósme miasto co do wielkości w Polsce nie ma dostępu do autostrady, ani dróg ekspresowych. Nie powinno nas zatem dziwić, że w światowych rankingach znajdujemy się daleko w ogonie.

 

I chodź w Polsce inwestycje idą głównie w drogi, przy tym zaniedbywana jest kolej, to jak wynika z najnowszego – The Gloibal Competetiveness Report, to kolejowego prezentujemy się znacznie lepiej niż drogowo.

 

Infrastruktura kolejowa polski znalazła się na 77 miejscu z 124 notowanych państw. Najwyżej oceniono Szwajcarię, przed Japonią i Hong Kongiem. Co ciekawe w Europie są państwa niżej notowane, jak Rumunia, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Albania czy Serbia.

 

Jeszcze gorzej Polska wygląda już jednak w zestawieniu infrastruktury drogowej, na 144 państwa znaleźliśmy się na 124 pozycji. Gorzej wypada między innymi Rosja (kolejowo sklasyfikowana na wysokiej 30 pozycji), Ukraina, Mołdawia, Mongolia, czy Bułgaria.   Najwyżej oceniono drogi Francji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Singapuru. 

 

W latach 2014-2020 Unia Europejska postawi na inwestycje kolejowe, zatem na cywilizacyjny skok na polskich drogach w tym okresie specjalnie nie możemy liczyć. Możemy sobie co najwyżej pluć w brodę, że zmarnowaliśmy perspektywę unijną do roku 2013.

Natomiast w infrastrukturze portowej Polska została uplasowana na 108 pozycji, na 144 państwa.

 

Stan polskiej infrastruktury zatem, dla światowego biznesu, najlepszą wizytówką naszego kraju nie jest. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy