Jesteś tutaj: HomeRegionW ciągu 50 lat może być 8 mln Polaków mniej

W ciągu 50 lat może być 8 mln Polaków mniej

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne czwartek, 08 sierpień 2013 01:20

Z opracowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że jeżeli w Polsce nie zacznie się rodzić więcej dzieci, to do 2060 roku liczba Polaków spadnie o 8 milionów. To cztery razy tyle ile liczy województwo kujawsko-pomorskie.

Obecnie jest nas około 38,5 mln. Od 1999 roku notowana jest tendencja spadkowa. Przyrost naturalny wynosi 1,56. Ośrodek analityczny Unii Europejskiej Eurostat przewiduje, że ten wskaźnik do 2060 roku wzrośnie 1,56.

 

W przypadku pesymistycznego wariantu ZUS przewiduje, że obecny wskaźnik zbytnio się nie zmieni. Najbardziej optymistyczny z wariantów mówi o przyroście 1,9, w przypadku którego do 2060 roku liczba Polaków spadła by o ponad 4 mln.

 

 Nie powinno dziwić zainteresowanie kwestią demografii ze strony ZUS-u, bowiem obecne tendencję dotyczące dzietności są poważnym zagrożeniem dla funkcjonowania obecnego systemu ubezpieczeń społecznych. Obecnie na 1000 pracujących osób przypada 270 emerytów, za 50 lat może być ich już 670.

 

Zmiany demograficzne mogą się okazać szczególnie dotkliwe dla naszego województwa, które w sposób szczególnie niebezpieczny się wyludnia. Młodzi wyjeżdżają z kujawsko-pomorskiego do innych województw lub za granicę, gdzie widzą znacznie większe perspektywy życiowe.

 

I to właśnie brak tych perspektyw jest główną przyczyna tak małej dzietności w Polsce. Młodzi mają duże problemy ze znalezieniem stabilnej pracy, która pozwoli im na utrzymanie rodzin. Z tego powodu młodzi Polacy nie decydują się na potomstwo. Te problemy nadal nie są w należny sposób zauważane przez sprawujących władze, co w przyszłości może doprowadzić do katastrofy. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy