Jesteś tutaj: HomeRegionJesień trudnym sprawdzianem dla koalicji

Jesień trudnym sprawdzianem dla koalicji

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne piątek, 06 wrzesień 2013 13:16

Sondaże mogą wywoływać niepokoje zarówno w szeregach PO oraz koalicyjnego PSL. I chodź do wyborów parlamentarnych jeszcze dobre 2 lata, to przyszłość tej koalicji staje się coraz bardziej niepewna. Być może do istotnych ruchów dojdzie już w najbliższych tygodniach, a nawet dniach.

Głównym tematem przyszłego tygodnia powinny być protesty organizowane przez związki zawodowe ponad podziałami politycznymi w Warszawie. Organizatorzy szacują, że protesty przyciągną około 100 tys. osób, z tego około 50 autokarów z kujawsko-pomorskiego. Tak pokaźna liczba protestujących sprawi, że trudno będzie w przekazie medialnym nie mówić o postulatach związkowców. Chyba, że na Bliskim Wschodzie dojdzie do eskalacji konfliktu, wtedy znaczenie medialne Ogólnopolskich Dni Protestu zostanie stłumione.

 

Pojawi się zatem okazja, aby związkowcy przedarli się do świadomości Polaków z informacjami, że 7% obywateli tego kraju żyje w skrajnym ubóstwie oraz o zagrożeniach jaki niesie wprowadzony przez rząd elastyczny czas pracy, co jak zauważam z rozmów z ludźmi budzi duże kontrowersje w społeczeństwie.

 

To wszystko sprawi, że naturalnie należy się spodziewać dalszego spadku notowań partii tworzących koalicję. Co ciekawe dość istotną pomoc rząd otrzymał w tym przypadku od największej partii opozycyjnej PiS, która niepotrzebnymi wypowiedziami w małym stopniu zdyskredytowała planowane protesty.

 

Kolejne spadki notowań są ogromnym zagrożeniem dla PSL, które oscyluje na granicy błędu statystycznego. Powiedziałem w lipcu, że jako PSL musimy się zastanowić, czy mamy żyrować takie poczynania rządu i premiera Tuska. Zastanawiałem się do jakiego stopnia możemy to żyrować. Bo przecież takie postępowanie może wciągnąć w otchłań nie tylko PO, ale również nas – powiedział kilka dni temu portalowi Stefczyk.info poseł PSL Eugeniusz Kłopotek. Jego partia w stosunku do związkowców jest znacznie mniej stanowcza niż Platforma Obywatelska. Oznacza to, że ludowcy czują zagrożenie i być może decyzję o zakończeniu współpracy z PO podejmą nawet w przyszłym tygodniu, jeżeli manifestacja okaże się wielkim sukcesem.

 

Ważny sondaż będzie miał miejsce także w niedzielę na Podkarpaciu, gdzie odbędą się wybory uzupełniające. 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Śledź nas