Jesteś tutaj: HomeRegionZastanawiają się co dalej z Przewozami Regionalnymi

Zastanawiają się co dalej z Przewozami Regionalnymi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 16 luty 2014 13:40

Formuła funkcjonowania  lokalnych przewozów pasażerskich  wdrożona w 2008 roku przez ministra Cezarego Grabarczyka nie sprawdziła się.  Przewozy Regionalne są mocno zadłużone, a na dodatek spada ich udział w rynku. Obecnie w całej Polsce Przewozy Regionalne obsługują około 300 tys. pasażerów dziennie.

Sześć lat temu minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zdecydował się przekazać należące do Skarbu Państwa Przewozy Regionalne marszałkom województw. Zdaniem wielu ekspertów celem tego zabiegu było przeniesienie ciężaru finansowania lokalnych przewozów, które przynoszą największy deficyt, w ręce samorządów.

 

Od razu zaczęły się problemy, gdyż marszałek województwa mazowieckiego, który posiadał swojego przewoźnika kolejowego nie był zainteresowany  rozwojem tej spółki mimo, iż jego województwo posiadało najwięcej akcji. Szybko powstały też Koleje Wielkopolskie, a w ślad za tym województwem poszły kolejne regiony.

 

  Z tego  powodu udział Przewozów Regionalnych w rynku spada, a część współwłaścicieli nie jest zainteresowana rozwojem spółki. W 2013 PR zanotowały około 60 mln zł straty. Na dodatek od grudnia w naszym województwie większość linii przejęła prywatna firma Arriva, która zaproponowała niższe stawki.

 

W kujawsko-pomorskim sytuacja jest zatem dość napięta, a związkowcy grożą nawet najbardziej dotkliwą formą protestu, czyli strajkiem generalnym.

 

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju rozważa dwa scenariusze wyjścia z problemu. Pierwszy to ponowna nacjonalizacja Przewozów Regionalnych, czyli przejęcie akcji od samorządów przez państwo. Wydaje się on jednak mało prawdopodobny, gdyż  na przeniesienie finansowania lokalnych przewozów na Skarb Państwa, nie zyska raczej akceptacji ministra finansów.

 

Druga propozycja zakłada przekazanie majątku Przewozów Regionalnych marszałkom województw, którzy w oparciu o nie powołali by swoich przewoźników. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy