Jesteś tutaj: HomeRegionDzień Kobiet wywodzi się z Rzymu

Dzień Kobiet wywodzi się z Rzymu

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne sobota, 08 marzec 2014 14:13

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet, czyli dzień, w którym panie są przez panów traktowane w sposób szczególny. Są jednak też tacy, co uważają dzisiejszy dzień za komunistyczne święto, dodając przy tym, że kobiety należy traktować w sposób szczególny. W obu punktach widzenia jest dużo racji, przyjrzymy się jednak historii święta kobiet.

Już w starożytnym Rzymie obchodzone było święto zwane Matronalia, które przypadało w pierwszym tygodniu marca. Związane było ono z macierzyństwem i płodnością. Tego właśnie dnia mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

 

Obchodzony w dniu 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet jest formalnie wyrazem szacunku dla ofiar walk o równouprawnienie kobiet. 8 marca 1908 roku miały miejsce w Nowym Jorku protesty  z udziałem kilkunastu tysięcy pracownic. Następstwem tej manifestacji były protesty w zakładach.

 

W jednej z fabryk doszło wówczas do pożaru, w którym zginęło  ponad 100  kobiet. W 1910 roku Międzynarodówka Komunistyczna w Kopenhadze ustanowiła  Międzynarodowy Dzień Kobiet.

 

Dzisiaj data 8 marca nie kojarzy się już jednak zbytnio z walką o równouprawnienie, gdyż przez ponad sto lat sytuacja pań w społeczeństwie znacznie się poprawiła. Na pewno ta sytuacja nie jest jednak jeszcze idealna, o czym świadczy wiele barier jakie przed paniami stają w życiu zawodowym, stąd też Międzynarodowy Dzień Kobiet jest doskonałą okazją do dyskusji na te tematy.

 

Dla większości społeczeństwa dzisiejszy dzień nie kojarzy się jednak z polityką, panowie chcą po prostu sprawić, aby kobiety czuły się wyjątkowo. Stąd też obchodzone w czasach dzisiejszy święto jest bardziej cofnięciem do rzymskich Matronali.

 

Jako redakcja życzymy wszystkim czytelniczkom sukcesów, przede wszystkim w działalności dla regionu. I szczególnego traktowania przez panów, nie koniecznie tylko przez ten jeden dzień w roku. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy