Jesteś tutaj: HomeRegionMałe gminy potrzebują młodych u steru

Małe gminy potrzebują młodych u steru

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne sobota, 12 lipiec 2014 21:49

Słynny wójt i jego dwór z gminy Wilkowyje z serialu ,,Ranczo” stał się postacią właściwie już kultową. Ten serial komediowy nie przedstawia jednak jakiegoś wielkiego ,,political fiction”, gdyż podobny poziom życia społeczno-politycznego możemy spotkać w wielu małych gminach, a niekiedy nawet w miastach na prawach powiatu.

Nie liczący się z opinią społeczną wójt czy burmistrz, w pełni zgodna rada gminy, gdzie radni albo nie zadają nigdy kłopotliwych pytań, bądź istniejąca opozycja stanowi margines, z którym nikt się nie liczy – ten opis pasuje do wielu samorządów w Polsce, także i w naszym regionie.

Z jednej stronie mamy pewną siebie władze, która przestała przestrzegać jakiekolwiek normy etyczne, zaś z drugiej słabą opozycję, która nie jest wstanie walczyć o moralność, często z powodu braku merytorycznej wiedzy. Owszem co cztery lata są demokratyczne wybory, ale brak alternatywy sprawia, że w małych gminach nic się nie zmienia.

 

Przyznać muszę, że trochę mnie to wszystko dziwi, gdyż przedstawiciele młodego pokolenia, których większość pokończyła w dużych miastach studia, bez większych problemów mogłaby wejść na gminne sceny polityczne i mocno na nich zamieszać. Stać się swoistą alternatywą dla układów znanych z serialu ,,Ranczo”. Na nic takiego się jednak się zanosi, bo młodzi po prostu nie są tym zainteresowani.

 

Przyczyn tego stanu rzeczy można by szukać wielu, z jednej ogólny niechęć do polityki i działalności publicznej, w przypadku małych gmin pojawia się dodatkowo chęć ucieczki do dużych miast. Większość młodych migruje do większych miast kompletnie nie interesując się przyszłością miasteczek i wsi w których się urodzili.

 

Warto jednak mimo wszystko młodych zachęcać do zmiany nastawienia. Już wkrótce wybory samorządowe i pora wziąć sprawy małych ojczyzn w swoje ręce. Szczególnie, że w małych miastach, gdzie mimo wszystko ludzie znają się lepiej, łatwiej jest rywalizować komitetom nie związanym z partiami politycznymi.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Śledź nas