Jesteś tutaj: HomeRegionKrupa w Sejmie: Platformiany marszałek urządził sobie prywatny folwark

Krupa w Sejmie: Platformiany marszałek urządził sobie prywatny folwark

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 01 październik 2014 20:08

Przez prawie trzy godziny posłowie mieli możliwość zadawania pytań kandydatce na premiera Ewie Kopacz. Z racji dużej ilości zapytań, na wszystkie nie była wstanie odpowiedzieć w czasie debaty sejmowej. Poseł Łukasz Krupa z Twojego Ruchu pytał o zmiane ordynacji wyborczej i wybory marszałków w bezpośrednich wyborach. Jako przykład źle działającego obecnego systemu wyborczego podał województwo kujawsko-pomorskie.

 

- Czy rozważa pani premier zmianę ordynacji wyborczej w trybie wyboru marszałków województw? – pytał poseł Łukasz Krupa.

 

- Często marszałkowie prowadząc taką, a nie inną politykę tworzą sobie prywatne folwarki. Właściwie w gronie kilkuosobowego zarządu podejmują decyzje o kierunkach rozwoju w województwie rozdysponowując środki na warte setki milionów złotych inwestycje – wyjaśniał parlamentarzysta z Bydgoszczy - Tak jest w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie wasz platformiany marszałek dyskryminuje przy podziale środków, regiony z poza okręgu z którego wybierany jest do Sejmiku. Blisko dwukrotnie większa Bydgoszczy otrzymuje w przeliczeniu na mieszkańca blisko o połowę mniej środków niż Toruń, z którego wybierany jest marszałek. Takie działania odbywa się ze szkodą dla całego województwa, które od wielu lat spada w rankingach, a w niektórych już niżej spaść nie może.

 

Na to pytanie premier Ewa Kopacz nie odpowiedziała. Poseł Krupa odpowiedź ma uzyskać w ciągu najbliższego czasu na piśmie.

 

Chwilę po godzinie 20 Sejm głosował za powołaniem Rady Ministrów z Ewą Kopacz jako premierem. Za było 259 posłów (PO, PSL i Twój Ruch), przeciw natomiast 18 parlamentarzystów.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP