Jesteś tutaj: HomeRegionJednomandatowe kombinacje

Jednomandatowe kombinacje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 22 październik 2014 20:56

W gminach nie mających praw powiatu trwa obecnie eksperyment z jednomandatowymi okręgami wyborczymi. O tym jak on wypadnie będziemy mogli powiedzieć dopiero po 16 listopada, nie mniej jednak dociera do nas coraz więcej informacji o nieprzewidzianych zjawiskach w mniejszych gminach.

W sobotę na naszych łamach opublikowaliśmy artykuł – Są tacy, którzy już dziś mogą czuć się radnymi

 

Przedstawialiśmy w nim gminy, gdzie znajdują się okręgi, w których zgłosił się tylko jeden kandydat, czyli te osoby są już właściwie dzisiaj pewni tego, że zostaną radnymi. Są jednak też samorządy takie jak – Świekatowo (powiat świecki), czy Kęsowo (powiat tucholski), gdzie na 15 okręgów w 8 mamy tylko po jednym kandydacie.

 

Ta publikacja spotkała się z pewnym odzewem naszych czytelników, gdyż byliśmy informowani przez nich o tym, że w ich gminach miało dochodzić do dogadywania się miedzy sobą pełnomocników komitetów. Czyli w praktyce chodziło o to, aby ważniejsi kandydaci z jednego i drugiego komitetu nie rywalizowali ze sobą o mandat. W praktyce zwiększało to ich szansę na zdobycie mandatu. Takie rozmowy miały się odbywać niekiedy nawet pod lokalem zajmowanym przez Gminą Komisję Wyborczą. W świetle prawa takie działanie jest legalne, gorzej może już to wyglądać etycznie, gdyż jakby nie patrzeć, jest to oszukiwanie wyborców.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)