Jesteś tutaj: HomeRegionMarszałek chce wesprzeć żnińską kolej wąskotorową

Marszałek chce wesprzeć żnińską kolej wąskotorową

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne środa, 25 luty 2015 12:24

Kolej wąskotorowa na terenie dzisiejszego powiatu żnińskiego powstała w 1894 roku i stała się ważnym elementem tożsamości tej części województwa. Do 2013 roku działalnością przewozową zajmowała się spółka, która obecnie znajduje się w stanie likwidacji. Infrastrukturę wąskotorową przejąć ma Muzeum Ziemi Pałuckiej. Marszałek chce przekazać na tę operację pieniądze.

W poniedziałek Sejmik zdecyduje o przyznaniu dotacji wysokości 437 tys. zł dla gminy Żnin na nabycie przez podlegające temu samorządowi Muzeum Ziemi Pałuckiej części przedsiębiorstwa Żnińska Kolej Powiatowa sp. z o.o. oraz na pokrycie kosztów utrzymania w roku 2015.

 

Spółkę Żnińska Kolej Powiatowa sp. z o.o. współtworzy: Samorząd Województwa, Powiat Żniński, Gmina Żnin oraz Gmina Gąsawa. Ta formuła funkcjonowania kolei wąskotorowej się jednak wyczerpała.

 

Zarząd Województwa proponując wsparcie finansowe przewiduje, że kolej wąskotorowa będzie wykorzystywana jako atrakcja turystyczna kujawsko-pomorskiego. Czynna linia kolejowa łączy Żnin z muzeum w Wenecji, Biskupinem i Gąsawą.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy