Jesteś tutaj: HomeRegionZima nie zaskoczyła

Zima nie zaskoczyła

Napisane przez  Zuzanna Derenda Opublikowano w Regionalne wtorek, 04 grudzień 2012 21:57

Pierwszy dzień opadów śniegu nie zaskoczył drogowców. Podwyższone standardy zimowego utrzymania, nowe umowy z wykonawcami oraz większe ilości materiałów do zwalczania śliskości na drogach.- W tym sezonie zimowym na drogach można spodziewać się kilku nowości. (...) Jest to kilka nowych umów, gdzie wykonawcy za podobne kwoty jak w latach ubiegłych deklarują utrzymywać drogi na lepszym poziomie - wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik.

W ten sposób podniesione zostały standardy zimowego utrzymania kilkunastu dróg. Dotyczy to między innymi odcinka drogi z Brodnicy do Radzynia, drogi z Ciechocinka do Zakrzewa i z Sępólna do Tucholi. Wszystkie drogi zostały też przeniesione z piątego do czwartego standardu. - W praktyce dla kierowców oznacza to, że usuwanie skutków opadów śniegu nastąpi około 2 godzin wcześniej. (...) Zawsze jednak podkreślamy, że naszym zadaniem jest minimalizowanie skutków opadów, a nie ich całkowita likwidacja - dodaje Mirosław Kielnik.

W najwyższym standardzie są utrzymywane drogi wojewódzkie: Bydgoszcz-Białe Błota, Świecie-Tuchola i Łysomice-Lubicz, na których panuje największe natężenie ruchu. W ubiegłym sezonie zimowe utrzymanie dróg wojewódzkich kosztowało 6 mln zł.

Przygotowane są także zapasy materiałów do zwalczania śliskości. Przeciętnie w ciągu sezonu zimowego na drogi wojewódzkie wysypywanych jest 7,4 tysiąca ton soli, 4,5 tysiąca metrów sześciennych solanki oraz 16 tysięcy ton mieszanki piasku i soli.

W okresie od 1 listopada do 31 marca w siedzibie ZDW w Bydgoszczy i rejonach uruchomione zostały punkty informacyjno-dyspozycyjne. Udzielają one bieżących informacji, w jakim stanie jest dana droga, czy jest przejezdna lub kiedy zostanie przywrócona przejezdność.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.