Jesteś tutaj: HomeRegionCiekawy tydzień w Sejmie przed nami

Ciekawy tydzień w Sejmie przed nami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 21 czerwiec 2015 20:22

We wtorek rozpocznie się 95. posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej VII kadencji. Dowiemy się kto zostanie nowym Marszałkiem Sejmu, posłowie zdecydować mają także o ewentualnym skróceniu kadencji.

W tym roku parlamentarne wakacje rozpoczną się dość późno, co w pewnym sensie związane jest z tym, że VII kadencja dobiega końca. Poza najbliższym posiedzeniem, czekają nas jeszcze dwa zjazdy w lipcu i jeden na początku sierpnia. Zatem posłowie urlopy będą mogli rozpocząć dopiero po 7 sierpnia. Wakacje sejmowe nie będą jednak długie, gdyż 9 września parlament wrócić ma do normalnej pracy, choć praktycznie będzie to już okres kampanii wyborczej, stąd też merytoryczna praca będzie nieco utrudniona. Kadencja zakończyć ma się na posiedzeniu w dniach 22-25 września.

 

Dwa tygodnie temu Klub Parlamentarny Sojuszu Lewicy Demokratycznej złożył wniosek o samorozwiązanie Sejmu, który będzie głosowany najprawdopodobniej w czwartek. Posłanka Anna Bańkowska tłumaczyła, że afera taśmowa uniemożliwia normalne funkcjonowanie rządu, stąd też potrzebne są przyśpieszone wybory. Najprawdopodobniej ten wniosek jednak w głosowaniu upadnie, gdyż potrzeba większości kwalifikowanej, czyli poparcia minimum 307 posłów.

 

Zamieszanie najważniejszych osób w państwie w aferę taśmową wymusiło jednak dymisje w rządzie, ze swojej funkcji zrezygnował także Marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Na najbliższym posiedzeniu zostanie wybrany zatem nowy marszałek. Nieoficjalnie mówi się, że Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe mają rekomendować na tę funkcję Małgorzatę Kidawę-Błońską.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

 

« Styczeń 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Śledź nas