Jesteś tutaj: HomeRegionZagrożenia jakie może nieść TTIP

Zagrożenia jakie może nieść TTIP

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne sobota, 07 maj 2016 22:28

Negocjowane pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi oraz Kanadą porozumienie handlowe nie jest tematem zbyt często pojawiającym się w polskich mediach. Ostatnio głośno o TTIP zrobiło się za sprawą wycieków z przebiegu negocjacji, jakie zaprezentowali aktywiście Greenpleace. Wycieków, bowiem wiele aspektów dotyczących TTIP objętych jest ścisłą tajemnicą.

 

Porozumienie negocjowane jest od 2013 roku i zakłada utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy UE i USA. W praktyce Europa zyska znacznie łatwiejszy dostęp do amerykańskiego rynku, z kolei amerykańskim firmom łatwiej będzie funkcjonować w Unii Europejskiej.

 

Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji ma służyć przede wszystkim rozwojowi gospodarczemu. Był unijny komisarz ds. handlu Karel De Gucht ocenił, że UE i USA zwiększą dochód narodowy o ok. 5%. TTIP popiera również polski rząd. Dla Stanów Zjednoczonych podpisanie TTIP będzie równie ważnym elementem geopolitycznej rozgrywki z Chinami, które chciałyby podważyć dominację polityczną USA na świecie.

 

Umowa niesie również wiele obaw. Zdaniem Jeronima Capaldo zyskają na tym głównie Stany Zjednoczone, w Unii Europejskiej może zostać zlikwidowane ok. 600 tys. miejsc pracy. Obawy wyraża również polska branża spożywcza, która może przegrać na rodzimym rynku konkurencję z tanią żywnością importowaną ze Stanów Zjednoczonych. O tych obawach wypowiada się na łamach Super Expressu prezes Indykpol Piotr Kulikowski. Przełożyć może się to na negatywne skutki dla polskiego rolnictwa.

 

TTIP niesie również niebezpieczeństwo wzrostu pozycji międzynarodowych korporacji, kosztem znaczenia rządów państwowych. Przeciwnicy TTIP wyrażają obawę, iż zagrozi to demokracji, gdy większy wpływ na kształtowanie prawa będą miały korporacje. Nie bez powodu w ostatnim czasie w Niemczech odbywały sie wielotysięczne manifestacje przeciwko TTIP.

 

Temat TTIP jest na pewno ważny, stąd też będzie się pojawiał na naszych łamach częściej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)