Jesteś tutaj: HomeRegionCiekawy postulat Arrivy RP

Ciekawy postulat Arrivy RP

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 19 sierpień 2016 00:44

Do 2 września Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa prowadzi konsultacje społeczne nad Krajowym Programem Kolejowym. Prywatny przewoźnik Arriva RP postuluje, aby elektryfikacją objąć połączenie Bydgoszcz – Tuchola – Chojnice, gdyż podróżuje na tej trasie największa liczba podróżnych w całym województwie. Pomysł ma uzasadnienie logiczne, ale konieczne byłoby włączenie się w inicjatywę Samorządu Województwa,a na co raczej się nie zanosi.

Jednym z projektów ujętych na liście podstawowej jest modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 201 z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko celem poprawy dostępności portu w Gdyni. Inwestycja będzie realizowana głównie z myślą o ruchu towarowym, ale linia nr 201 wykorzystywana jest również pasażersko. Arriva RP jeździ z wykorzystaniem tej linii do Chojnic i Czerska. Zdaniem przewoźnika zatem należy rozważyć również elektryfikację odcinka Wierzchucin – Tuchola – Chojnice linii nr 208, wówczas pociągi jeździłyby znacznie szybciej. Drugi postulat przewoźnikach zakłada modernizacji również szlaku Lipowa Tucholska- Czersk – Kościerzyna – Kartuzy – Trójmiasto wraz z budową liczącej 2,5 km tzw. ,,łącznicy kartuskiej”.

 

Trudno wyobrazić sobie realizację połączenia z Chojnicami bez współpracy z Samorządem Województwa. Krajowy Program Kolejowy budowany był z jednej strony w oparciu o fundusze unijne zarządzane na szczeblu krajowym CEF i POIiŚ oraz o fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Te drugie powinny służyć inwestycjom o znaczeniu lokalnym, a takim szlakiem jest odcinek Wierzchucin – Chojnice. Potrzebne będzie zatem zainteresowanie Samorządu Województwa, który skupił się na inwestycjach z RPO głównie na obszarze pomiędzy Toruniem i Grudziądzem.

 

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel podczas wizyty w Bydgoszczy przyznał, iż linia nr 201 ma zostać dostosowana do prędkości rozkładowej 140 km/h.

 

W Krajowym Programie Kolejowym zapisano również inne ważne dla naszego regionu inwestycje:

-modernizację linii nr 131 na odcinku Inowrocław – Bydgoszcz – Tczew do standardu 160 km/h

-modernizację linii nr 18 na odcinku Toruń – Kutno, dla lepszej komunikacji z Warszawą i południem kraju.

 

W sobotę przedstawimy gotowy formularz konsultacyjny, zachęcając Państwa do wysłania swoich uwag do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Śledź nas