Wiadomości z regionu https://www.portalkujawski.pl Sat, 18 May 2024 20:51:21 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl W XXI wieku podróżny musi się martwić czy trafi na działający kasownik https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/25006-w-xxi-wieku-podrozny-musi-sie-martwic-czy-trafi-na-dzialajacy-kasownik https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/25006-w-xxi-wieku-podrozny-musi-sie-martwic-czy-trafi-na-dzialajacy-kasownik W XXI wieku podróżny musi się martwić czy trafi na działający kasownik

Bydgoszcz się chwali tym, że jako jedna z pierwszych wprowadziła możliwość zapłacenia za pojazd autobusem lub tramwajem bezdotykowo kartą płatniczą. Wciąż jednak dochodzi do problemowych sytuacji, gdy trafi nam się niedziałający terminal, a takowe sytuacje się niestety zdarzają.

 

Zgodnie z regulaminem przewozu niedziałający terminal to jest odpowiedzialność pasażera, a nie firmy która obsługuje system płatności, zarabiając na tym. Niekiedy w pojazdach należących do MZK, gdy widoczna jest awaria terminalu, jest ona zaklejany przez obsługę karteczka z informacja ,,Biletomat nieczynny. Reklamacje: ZDMiKP” oraz podany poniżej numer telefonu do zarządu. Mając informację o niedziałającym terminalu próbowałem się skontaktować z tym numerem telefonu, aby zapytać ZDMiKP jako organizatora przewozu co w tym momencie osoba podróżująca danym tramwajem powinna zrobić. Na początku automat informuje, że rozmowa może być nagrywana, zaraz po zakończeniu odtwarzania tej wiadomości numer się rozłącza. Z tym numerem próbowałem się skontaktować w ostatnich dniach kilka razy, zawsze było to samo. W takim wypadku naklejanie ogłoszenia z numerem, z którym nie da się skontaktować, może być elementem wojenki podjazdowej pomiędzy ZDMiKP i MZK.

 

Z punktu widzenia pasażera relacje pomiędzy tymi podmiotami są jednak mniej istotne niż dobrze funkcjonujący system. W Bydgoszczy to jednak kuleje. Rzecznik ZDMiKP nie raz sugerował, że należy w takim wypadku wysiąść z pojazdu na kolejnym przystanku. Gorzej, gdy na kolejny przyjdzie nam poczekać np. 40 minut. Taka sytuacja jest zatem dla pasażera stresowa i uderza w zaufanie wobec transportu miejskiego.

 

Wiele razy apelowaliśmy o zmianę przepisów, aby w sytuacji niedziałającego terminalu nie była to odpowiedzialność pasażera, ale jak już zewnętrznego operatora tych urządzeń.

 

]]>
Bydgoszcz Thu, 06 Jul 2023 00:52:27 +0200
Policjanci polują na wyprzedzających na przejściach dla pieszych https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/25021-policjanci-poluja-na-wyprzedzajacych-na-przejsciach-dla-pieszych https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/25021-policjanci-poluja-na-wyprzedzajacych-na-przejsciach-dla-pieszych Policjanci polują na wyprzedzających na przejściach dla pieszych

Dość regularnie bydgoska drogówka prowadzi akcję mające na celu dyscyplinowanie kierowców, którzy wyprzedzają na przejściach dla pieszych. Skutki tego wykroczenia mogą być tragiczne, a dość często wiążę się to z ciężkimi obrażeniami pieszego. Policjanci do wychwytywania tego typu wykorzystują drony.

Bydgoska drogówka poinformowała, że akcja z użyciem drona była prowadzona w ubiegłym tygodniu przy skrzyżowaniu ulic Fordońskiej i Traktorzystów.

 

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest wyjątkowo niebezpieczne, bowiem nie brakuje drastycznych nagrań, gdy najpierw jeden z kierowców się zatrzymuje przed przejście, wówczas pieszy widząc to śmiało wchodzi na jezdnie, jeżeli jadący innym pasem się nie zatrzyma to tragedia wisi w powietrzu.

 

Przepisy za taki ryzykowny manewr wyprzedzania przewidują mandat w kwocie 1,5 tys. zł po pierwszym popełnieniu, a w przypadku recydywy są to już 3 tys. zł.

 

]]>
Bydgoszcz Wed, 05 Jul 2023 14:48:40 +0200
Pociągi do Kcyni mogą szybko nie pojechać, to jest cena za ogranie Brukseli (komentarz) https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/25001-pociagi-do-kcyni-moga-szybko-nie-pojechac-to-jest-cena-za-ogranie-brukseli-komentarz https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/25001-pociagi-do-kcyni-moga-szybko-nie-pojechac-to-jest-cena-za-ogranie-brukseli-komentarz Pociągi do Kcyni mogą szybko nie pojechać, to jest cena za ogranie Brukseli (komentarz)

Przedwczoraj pisaliśmy o nowym Krajowym Programie Kolejowym, który dla Bydgoszczy nie wygląda zbyt optymistycznie, bowiem większość zadań znalazła się na liście rezerwowej, czyli bez finansowania na dzisiaj. W tym dokumencie właściwie nie ma zapisów o przywróceniu kolei do Kcyni poprzez modernizację linii nr 281 na odcinku Nakło – Kcynia oraz odcinka linii nr 356 pomiędzy Kcynią i Gołańczą w województwie wielkopolskim.

 

Z odpowiedzi na interpelacje posła Jana Szopińskiego dowiadujemy się, że to zadanie traktowane jest przez Ministerstwo Infrastruktury jako rezerwowe, ale dużo zależeć będzie od tego czy z programu operacyjnego dla województwa kujawsko-pomorskiego znajdą się środki, bo jest to linia o charakterze regionalnym. Dysponentem tego programu jest z kolei marszałek.

 

Środów europejskich nie starczy na wszystkie zadania

Najnowsza wersja Krajowego Programu Kolejowego jest o tyle ważna, że dokonano w nim po raz pierwszy rozdzielenia funduszy europejskich z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Ubolewać można, że kluczowe inwestycje dla ciągu Inowrocław – Bydgoszcz – Tczew oraz Bydgoszcz – Piła – Krzyż – Gorzów Wielkopolski znalazły się poza listą podstawową. Jeżeli jednak na te zadania nie wystarczyło środków, to tym bardziej nie będzie na wspomniany ciąg Nakło – Kcynia.

 

Unia naciska na inwestycje kolejowe

Przejdźmy zatem do Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (tak nazywa się program operacyjny na lata 2021-2027). Ten dokument był negocjowany pomiędzy Toruniem i Brukselą przez cały 2022 rok. Nie jest tajemnicą, że osią sporu była proporcja wydatków na drogi tradycyjne i inwestycje zrównoważone do których zalicza się też kolej. Władze województwa zabiegały o jak najwięcej pieniędzy na drogi, bowiem mamy wieloletnie zapóźnienia w modernizacji dróg wojewódzkich. Komisja Europejska stawiała jednak opór w rezultacie ucięto z około 200 mln euro do około 136 mln euro. Uzyskane w ten sposób środki miały trafić na zrównoważone projekty.

 

Niestety w tym programie operacyjnym nie zapisano żadnej istotniejszej inwestycji kolejowej, jedyne o czym można wspomnieć to zakup nowoczesnych pociągów. Rozwój infrastruktury kolejowej całkowicie zlekceważono. Środki z dróg przerzucono natomiast m.in. na drogi rowerowe z planowanych pierwotnie ok. 28 mln euro do prawie 60 mln euro, które są na papierze już traktowane jako transport zrównoważony. Wiemy dobrze, że są przymiarki, aby z tej puli chociażby zmodernizować ulicę Nakielską w Bydgoszczy, inne samorządy też mają swoje plany. W praktyce zmodernizowana zostanie zatem infrastruktura drogowa, przez ten majstersztyk nieco wykiwaliśmy Brukselę.

 

Coś jest jednak kosztem czegoś, nie będzie inwestycji kolejowych, z uwagi na to, że już środki wstępnie rozdzielono dzisiaj dyskusja o zwiększaniu finansowania projektów kolejowych jest mało prawdopodobna. Marszałkowi przyjdzie zatem powiedzieć mieszkańcom powiatu nakielskiego ,,Sorry winnetou” i można zamknąć temat.

 

]]>
Bydgoszcz Wed, 05 Jul 2023 06:35:04 +0200