Jesteś tutaj: HomeSamorządowcyBydgoski Obszar Funkcjonalny do strategii rozwoju województwa

Bydgoski Obszar Funkcjonalny do strategii rozwoju województwa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Samorząd czwartek, 29 listopad 2012 16:16

Urząd Marszałkowski prowadzi prace nad strategią rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do roku 2020. Opracowany dokument oparty będzie o wnioski zgłoszone przez samorządy. Podmiotem reprezentującym największą liczbę mieszkańców, biorącym udział w konsultacjach jest Bydgoski Obszar Funkcjonalny w skład którego wchodzi Bydgoszcz oraz okoliczne gminy (między innymi Solec Kujawski, Złotniki Kujawskie, Szubin, Nakło, Mrocza, Koronowo, Dobrcz).

Nad propozycjami pracowało 6 zespołów zadaniowych (zestawienie wniosków każdego z zespołów dostępne na prezentacjach umieszczonych na dole tego artykułu).

 

Krótkie omówienie:

W opinii prezydenta Rafała Bruskiego najistotniejszy dla rozwoju BOF jest rozwój infrastruktury oraz gospodarki po przez uczelnie wyższe.

Z inwestycji drogowych najważniejsza jest droga ekspresowa S5, która po za komunikowaniem naszego regionu z resztą kraju, jest także istotna dla sprawnego przemieszczania się wewnątrz BOF. Druga ważna inwestycja do S10 z Bydgoszczy do Torunia, co umożliwi BOF szybki dojazd do autostrady. Ten cel ma być także możliwy dzięki drodze ekspresowej S5 na odcinku Bydgoszcz- Nowe Marzy.

 

Dla rozwoju tej części regionu konieczna jest także rozbudowa drogi krajowej nr 25 z Bydgoszczy do Inowrocławia, wraz z wybudowaniem obwodnic Złotnik Kujawskich i Nowej Wsi Wielkiej, co skróci czas podróży pomiędzy tymi miastami. Dla rozwoju całego obszaru BOF Konieczne będą także takie inwestycje jak remont dróg łączących:

- Solec Kujawski z Nową Wsią Wielką

- Dąbrowe Biskupią, Złotniki Kujawskie, Łabiszyn, Szubin i Nakło

- Nową Wieś Wielką z Łabiszynem.

 

Z inwestycji kolejowych BOF wnioskuje o rewitalizację linii kolejowej nr 356 biegnącej przez Białe Błota – Szubin i Kcynię do Wągrowca i Poznania.  BOF kładzie także duży nacisk na inwestycje rowerowe. Więcej w pierwszej prezentacji.

 

Dla rozwoju gospodarki i skutecznej walki z bezrobociem, w szczególności wśród ludzi młodych istotne jest wspieranie innowacyjnej gospodarki. Bliższa współpraca samorządów z uczelniami wyższymi, które także powinny cały czas się rozwijać. Zwiększanie znaczenia szkolnictwa zawodowego. (więcej w drugiej prezentacji).

 

Docelowo planuje się także podjęcie wewnątrz BOF wspólnych przedsięwzięć mających na celu poprawę bezpieczeństwa. Jak np. powoływanie wspólnej Straży Międzygminnej.

 

O tym, jakie dokładnie zadania znajdą się w strategii rozwoju województwa zdecyduje sejmik.

Komentarze

Warte obejrzenia

Dyskuskusje

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.