Jesteś tutaj: HomeSportTo będzie najważniejsza impreza na 100. lecie polskiej lekkiej atletyki

To będzie najważniejsza impreza na 100. lecie polskiej lekkiej atletyki

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Sport czwartek, 11 kwiecień 2019 20:06
To będzie najważniejsza impreza na 100. lecie polskiej lekkiej atletyki Fot: Robert Sawicki / UMB

Drużynowe Mistrzostwa Europy odbywają się w cyklu dwuletnim, tegoroczna edycja pierwszy raz zorganizowana zostanie w Polsce. Jak łatwo się domyśleć w mieście uznawanym za polską stolicę królowej Polski, czyli na bydgoskim stadionie Zawiszy. Dwa lata temu we francuskim Lille Polacy byli drudzy, miejmy nadzieję, że nad Brdą biało-czerwoni odegrają się Niemcom.

 

- To jest najważniejsza impreza na 100. lecie polskiej lekkiej atletyki – zapowiada wiceprezes PZLA Krzysztof Wolsztyński, który jest głównym koordynatorem organizowanych w Bydgoszczy mistrzostw.

 

W Bydgoszczy będzie rywalizować Superliga, czyli najwyżej notowane europejskie reprezentacje. Obok Polski zobaczymy: Niemcy (zwycięzców z Lille), Francję, Wielką Brytanię, Hiszpanie, Ukrainę, Włochy, Czechy, Grecję, Szwecję, Finlandię i Szwajcarię. Polacy w tym gronie nie znaleźli się tylko z powodu bycia gospodarzem, ale też z racji tego, że na Halowych Mistrzostwach Świata w Glasgow okazali się najlepszą reprezentacją.


- Polska jest lekkoatletyczną potęgą w Europie – powiedział tyczkarz Paweł Wojciechowski, zawodnik Zawiszy, który w Glasgow zdobył złoty medal. Wojciechowski będzie w Polsce ambasadorem tych zawodów. Ma też nadzieje, że będzie mógł na swoim stadionie reprezentować Polskę – Start przed własną publicznością jest dla każdego z nas wyjątkowy, dla mnie szczególny, bo to moje rodzinne miasto. Nie wiem czy wystartuje, bo udział brać będą najlepsi z każdego kraju. Zrobię jednak wszystko, aby wystartować – zapowiada.


W Glasgow głównym rywalem Wojciechowskiego w walce o złoto był inny z Polaków Piotr Lisek. Zwycięstwo Wojciechowskiego było jego powrotem po gorszym okresie w karierze, co docenił na promującej zawody konferencji prasowej zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel – To jest jedna z tych pozytywnych historii, gdy ktoś osiąga duży sukces w młodym wieku, jak to później w życiu bywa pojawiają się trudności, ale dzięki uporowi udaje się mu powrócić na właściwe tory.

 

Drużynowe Mistrzostwa Europy odbędą się na stadionie Zawiszy w dniach 9-11 sierpnia. Trwa już sprzedaż biletów, co istotne, duża część puli została już sprzedana. Jak wyjaśniał dyrektor Wolsztyński, tymi zawodami interesuje się wiele wycieczek zagranicznych.

 

Wkrótce ruszy w mieście i w kraju widoczna promocja tych zawodów. Po drodze planowane są imprezy promocyjne jak konkurs skoku o tyczce w scenerii Wyspy Młyńskiej. Kluczowym partnerem turnieju będzie bydgoska spółka ProNatura, która będzie chciała przy okazji rywalizacji sportowej również promować ekologię.

 

Wcześniej, bo już pod koniec maja w Polsce odbędą się Mistrzostwa Świata Fifa do lat 20 w piłce nożnej. Kilka meczów zaplanowano również na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy. Będzie to impreza organizowana w ramach 100. lecia PZPN.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.