Jesteś tutaj: HomeSportBydgoszcz zorganizuje I Memoriał Ireny Szewińskiej

Bydgoszcz zorganizuje I Memoriał Ireny Szewińskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Sport czwartek, 18 kwiecień 2019 00:02

Postaci zmarłej w czerwcu Ireny Szewińskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, była bowiem jedną z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek, a najprawdopodobniej najbardziej. Od 2005 roku przysługiwał jej również tytuł Honorowej Obywatelki Bydgoszczy, z naszym miastem była związana emocjonalnie w sposób szczególny. PZLA postanowił zorganizować memoriał jej pamięci. Zapadła decyzja o organizacji I edycji w Bydgoszczy.

 

I Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się 12 czerwca na stadionie Zawiszy Bydgoszczy, niedługo po zakończeniu rozgrywek Mistrzostwa Świata w piłce nożnej do lat 20. Na 12 czerwca planowano już pierwotnie zorganizowanie kolejnej edycji Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego, organizacja wydarzenia jako Memoriału Ireny Szewińskiej w praktyce zwiększy rangę tych zawodów.

 

- Irena Szewińska była wielkim sportowcem, bo nikomu nie udało się zdobyć 7 medali olimpijskich, dlatego ta impreza musi być najlepsza – zapowiada wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara.

- Chcę podziękować panu Januszowi Szewińskiemu za konsekwentne wspieranie naszej kandydatury – podziękował na konferencji prasowej prezydent Rafał Bruski, który zadeklarował, że poprosi Radę Miasta o wsparcie imprezy kwotą 1 mln zł. Bruski podkreślał, że Irena Szewińska została uhonorowana honorowym obywatelstwem Bydgoszczy.

 

- Irena Szewińska zrobiła dla naszego miasta bardzo wiele – podkreśla wiceprezes PZLA Krzysztof Wolsztyński, który stoi za organizacją największych imprez lekkoatletycznych w Bydgoszczy – W pół roku zorganizowaliśmy Mistrzostwa Świata, to w dwa miesiące zrobimy memoriał na światowym poziomie.

 

W 2016 roku po dyskwalifikowaniu przez IAAF (międzynarodowa federacja lekkoatletyczna) rosyjskiej federacji, która miała zorganizować Mistrzostwa Świata do lat 19, Bydgoszcz podjęła się organizacji tego przedsięwzięcia na kilka miesięcy przed.

 

Memoriał Ireny Szewińskie nie będzie jednak jedyną wielką imprezą lekkoatletyczną w Bydgoszczy, w sierpniu czekają nas Drużynowe Mistrzostwa Europy, na których zobaczymy rywalizację najlepszych sportowców na kontynencie.

 

Jak przyznał jednak mąż Ireny Szewińskiej, Janusz Szewiński mamy bardzo ważny rok dla polskiej lekkoatletyki, 100-lecie istnienia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

 

Dzień wcześniej – 11 czerwca na Wyspie Młyńskiej odbędzie się konkurs skoku o tyczce. Będzie to wydarzenie powiązane z memoriałem, natomiast jego organizacja poza stadionem będzie służyć promocji lekkoatletyki.

 

Wolsztyński zapowiada, że w I Memoriale Ireny Szewińskiej zobaczymy najlepszych polskich sportowców, którym organizatorzy będą chcieli przeciwstawić ciekawych rywali ze świata.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021