Jesteś tutaj: HomeSportPolonia Bydgoszcz świętuje stulecie

Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Sport piątek, 15 maj 2020 16:59
Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie Fot: Abramczyk Polonia Bydgoszcz

Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

Polonia – po łacinie znaczy Polska. Klub powstał w 1920 roku, w roku szczególnym w Bydgoszczy, bowiem po ponad wieku pruskiej okupacji Bydgoszcz powróciła do Polski. 100 rocznica założenia Polonii Bydgoszcz wpisuje się zatem w jakimś stopniu w obchody 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy. W szczególności, że jednym ze statutowych celów funkcjonowania klubu było krzewienie polskości. Dla niektórych działaczy i sportowców było to dosłownie, bowiem - Alojzy Stryszyk, w którego ojca kamienicy przy ulicy Długiej w trakcie Powstania Wielkopolskiego działał konspiracyjny szpital, w którym rannych powstańców ratował dr Jan Biziel był piłkarzem Polonii Bydgoszcz w pierwszych latach działalności, a także tenisistą i lekkoatletą. 14 maja 1942 roku (w 22 rocznicę założeni klubu) został zatrzymany przez Niemców i zginał w niewyjaśnionych okolicznościach. Rodzina Stryszyków uchodziła w Bydgoszczy za bardzo patriotyczną.

 

14 maja 1920 roku w lokalnej prasie ukazało się ogłoszenie o rozpoczęciu naboru przez klub Polonia, stąd też ten dzień uznawany jest za początek działalności klubu. Wczoraj – dokładnie w 100. rocznicę w Bazylice odprawiona została Msza Święta w intencji Polonii, a po jej zakończeniu zebrano się skromnie (z uwagi na warunki epidemiologiczne) przed tablicą pamiątkową na ścianie stadionu przy ulicy Sportowej.


Formalnie klub zarejestrowany został 29 września, być może do jesieni sytuacja epidemiologiczna na tyle się poprawi, że będzie można uczcić 100. lecie klubu w większej formie.

 

Łącznie w historii klubu funkcjonowało kilkanaście sekcji, obok najbardziej znanej piłki nożnej i żużla, był czas gdy Bydgoszcz słynęła również z hokeistów, kolarzy czy judoków.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021